Založ si blog

Uznávaný lekár Ladislav Kužela a zdravá výživa, ktorá jemu pomohla po infarkte

Tento slovenský lekár pochádzajúci z lekárskej rodiny liečbu stravou doporučuje na základe vlastných skúseností, sám prekonal ťažký infarkt a strava mu pomohla.

doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH

Uznávaný gastroenterológ, autor mnohých odborných publikácií, vysokoškolský pedagóg, bývalý hlavný odborník MZ SR pre gastroenterológiu. Dlhé roky pôsobil aj ako riaditeľ najväčšej detskej nemocnice v strednej Európe. Pod jeho vedením nemocnica prešla výraznými modernizačnými zmenami, či už vo forme riadenia procesov, poskytovania najnovšej zdravotnej starostlivosti a stala sa lídrom z pomedzi štátnych nemocníc aj nastavením terapeutickej komunikácie smerom k detskému pacientovi a rodičom. Ladislav Kužela je presvedčený, že len liečiť nestačí. Veľmi je dôležitý aj prístup a komunikácia. Pacient je pre neho vždy partnerom v diskusii.

https://www.kuzela.sk/

Primár gastroenterológie súkromného centra doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc. a bývalý riaditeľ Národného ústavu detských chorôb v Bratislave sa narodil v lekárskej rodine. Otcovi slávneho kardiológa, ktorého slávu zo spoločnosti vymazali komunisti. Prvú transplantáciu srdca v Československu, ale zároveň aj v strednej a východnej Európe uskutočnil práve lekársky tím pod vedením doc. MUDr. Ladislava Kuželu, DrSc. a akademika MUDr. Karola Šišku 9. júla 1968 na II. chirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na Partizánskej ulici. Bola to v poradí 24. transplantácia srdca na svete. Dovtedy sa ňu netrúfali ani v Prahe.
Ladislav Kužela mal vtedy dva roky a okrem otca biely plášť obliekali otcova setra, jej manžel, aj ich syn, jeho manželka, dcéra otcovej ďalšej sestry boli a poniektorí ešte sú stále lekári. Od malička nepočúval o ničom inom ako o medicíne.

Tieto informácie základné informácie o MUDr.Ladislavovi Kužeľovi som citovala z tohto článku, kde sa o tomto lekárovi dočítate viac:

https://www.dalito.sk/ladislav-kuzela-mal-dva-roky-ked-jeho-otec-transplantoval-prve-srdce-zivot-mu-nicili-komunisti-dnes-ho-vyhodili-demokrati-slovensko-by-aj-tak-neopustil/

Tu sú odkazy na rozhovory s ním, vypočujte si minimálne tento prvý rozhovor:

Fitshaker podcast: O vegánstve s doc. Ladislavom Kuželom a Barborou Kyškovou

V rozhovore sa dozviete napr. aj to, že byť vegánom ešte neznamená, že sa stravujeme zdravo. Rozhovor bude zameraný hlavne na výhody rastlinnej stravy, avšak mlieko, mäso a pod. sa zatracovať nebudú. Dokonca ani samotní hostia si nemyslia, že by sme mali byť všetci vegánmi. 😉

Ako povedal pan docent Ladislav Kužela na konci rozhovoru: Jesť zdravo može stať peniaze, ale jesť nezdravo može stať život.

V tomto nižšie uvedenom článku nájdete rozhovor s lekárom Ladislavom Kuželom.

https://www.denik.cz/zdravy-zivot/gastroenterolog-ladislav-kuzela.html

Citujem z článku:

Gastroenterologa Ladislava Kuželu před dvěma lety málem zabil infarkt. Teď se návod na pevné zdraví snaží šířit ve své ordinaci, v knihách i na sociálních sítích.

Nejen srdečně cévní choroby, ale i mnoho dalších nemocí máme z 80 procent ve svých rukou. Stačí pečovat o střevní mikrobiom i celkový zdravý životní styl a choroby vůbec nemusí přijít. Nejde o alternativní léčbu, ale o vědecky podložené poznatky západní medicíny. Slovenský gastroenterolog docent Ladislav Kužela (51) to zjistil, když ho před dvěma lety málem zabil infarkt. Teď radí pacientům, jak si upevnit zdraví.

Jez tak, jako by na tom závisel Tvůj život. Protože závisí. To je základní motto docenta Ladislava Kužely, uznávaného gastroenterologa a vysokoškolského pedagoga, který má svou soukromou ordinaci v Bratislavě. Dlouhá léta ovšem byl jeho jídelníček to poslední, co řešil. „Než jsem dostal infarkt, byla moje strava jednostranná, nepravidelná a založená především na mase. A jako přílohu ke všemu tomu masu, klobáskám a salámům jsem si dával zase maso. Byl jsem zaměstnaný svým postupem v kariéře gastroenterologa a vždy jsem si zdůvodnil své chování tak, že dokud nemám problémy, nemusím se o svůj trávicí trakt starat,“ vypráví lékař.

Co jsem udělal špatně?

Přiznává, že dobře věděl, jak potřebná je zdravotní prevence, ale sám pouze užíval tabletky na vysoký krevní tlak a denně 30 minut cvičil. Nic víc – až do dne, kdy prodělal nebezpečný srdeční infarkt a zjistil, že jeho srdce a cévy jsou celkově v dost špatné kondici. Naštěstí docenta Kuželu zachránili lékaři z bratislavského Národního ústavu srdečně cévních chorob. „Už během hospitalizace tady jsem začal hledat odpověď na otázku, co jsem udělal špatně. A překvapivě jsem v odborné literatuře našel bezpočet důkazů o tom, kde se stala chyba,“ říká gastroenterolog.

„V posledních pěti letech bylo publikováno obrovské množství zásadních prací, zaměřených na problematiku střevního mikrobiomu, a ty jasně ukazují, že dobré zdraví střeva je úzce spojené s naším celkovým dobrým zdravotním stavem. Také je dnes poměrně jasné, jak velký význam mají bakterie, žijící v našich střevech – střevní mikrobiom, a co vše je potřebné udělat pro podporu jejich dobrých vlastností.“

Jídlo pro králíky

Podle toho, co docent Kužela nastudoval a stále studuje, změnil po těžké zkušenosti s infarktem kompletně nejen svou stravu. Přidal i další podstatnou část zdravého životního stylu – pravidelný pohyb a dostatečný spánek. „Pokud jde o kompletní změnu mého jídelníčku, musím přiznat, že mi nejvíce pomohla moje manželka. Ta mé „nastudované věci“ přeložila do reálné praxe. Když jsem ji potkal, divil jsem se, co si to dává na talíř – byly to především samé rostliny, maso výjimečně a jen kousek, takže jsem žertoval o stravě pro králíky,“ vzpomíná lékař.

Nejde to okamžitě

„Stejně to vysvětluji svým pacientům. Trávicí trakt, který byl léta zvyklý na určitý typ stravy nikdy nezvyknete na nový typ bez trávicích těžkostí, obzvlášť, když se změnou spěcháte. Nenechte se odradit a hlavně tomu dejte čas. Každému trvá přechod na rostlinnou stravu jinak dlouho, někomu týden, jinému měsíce. Vytrvejte, benefity rostlinného jídelníčku jsou obrovské!“ radí docent Kužela. Aby nejen své pacienty ve změnách životního stylu podpořil, napsal knihu Zdraví bez léků, která nedávno vyšla i u nás.

Ladislav Kužela je známý i jako influencer – prostřednictvím instagramu a facebooku získává mladé lidi pro zdravější životní styl. Tričko dostal od svého 10letého syna Richarda na Vánoce. Je jeho oblíbené

Poloviční riziko pro srdce

Proč by maso a další živočišné produkty měly tvořit co nejmenší podíl jídelníčku? „Nový americký výzkum hovoří jasně: pokud nechcete mít kardiovaskulární choroby, jezte víc rostlin. Vědci zařadili do výzkumu pět tisíc mladých dobrovolníků a sledovali je dlouhých 32 let. Respondentům, jejichž strava byla zaměřená na rostliny a jedli celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, ořechy, semínka a luštěniny se riziko vzniku srdečně cévních chorob snížilo o 52 %,“ říká lékař.

Je to zřejmě tím, že bílkoviny z živočišné stravy způsobují kromě jiného i to, že střevní bakterie začnou tvořit látku s názvem trimethylamin N-oxid (TMAO). Ten se spojuje s vysokým rizikem kardiovaskulárních chorob, náhlých cévních mozkových příhod, diabetu 2. typu, s vyššími hladinami cholesterolu v krvi a s chronickými onemocněními ledvin. Naproti tomu z rostlinných bílkovin střevní bakterie látku TMAO neumí vyrobit. Jinými slovy, živočišná dieta dokáže úplně změnit střevní mikrobiom i jeho funkce.

Třicet druhů rostlin

Jídelníček rodiny Kuželových dnes vypadá tak, že se snaží, aby příjem jednotlivých rostlinných druhů přesahovat třicítku za týden. Podle výsledků výzkumu „American Gut Projekt“, největší studie, která porovnávala dietní zvyklosti a hledala jejich spojitosti se střevním mikrobiomem, se ukázalo, že zdravý střevní mikrobiom dokáže nejlépe vytvořit dieta, skládající se z různorodých rostlin, optimálně právě více než třiceti. „Těch třicet a víc rostlin zkonzumovaných týdně, tedy veliká pestrost, se ukázalo být důležitějších než to, zda je člověk vegetariánem či veganem,“ dodává docent Kužela.

Koniec citácie z článku:

Ďalšie rozhovory s lekárom Ladislavom Kuželom.

Jedzte tak, akoby vám išlo o život…pretože naozaj ide,“ tvrdí gastroenterológ L.Kužela

Gastroenterológ Kužela: Už jedna mrkva denne zníži riziko civilizačných chorôb

Ladislav Kužela je bývalý hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gastroenterológiu. V rozhovore s Veronikou Folentovou hovorí o vplyvoch stravy na zdravie, o tom, čo by sme mali z jedálnička vylúčiť, či je vegánstvo správny smer, ale aj to, či sa báť ovocia kvôli cukrom.

FatFacts #1 – Ladislav Kužela part 1

FatFacts #1 – Ladislav Kužela part 2

Gastroenterológ radí ako pristupovať k životospráve

Tento článok píšem pre tých, ktorí si myslia, že všetci lekári neuznávajú liečbu stravou a je jedno, čo jeme. Už v prvom videu to vysvetľuje lekár Ladislav Kužela, ktorý má i medzinárodné skúsenosti.

Už v predchádzajúcich článkoch som sa venovala liečbe stravou a nedospela som k tomu len vlastnou skúsenosťou, ale vo svete sa tomu venovali lekári!!! Len sa nedostanú často do bežných médií, preto sa o tom tak veľa nehovorí. To je informácia pre neveriacich: najprv diagnostiku musí urobiť lekár a až potom može nastaviť liečbu. A vo svete už je viacero lekárov, ktorí vedia, že strava významne pomáha pri liečbe a docent Ladislav Kužela je jeden z nich. Je Slovák, preto ho spomínam v samostatnom článku.

A pozrite si minimálne prvé video a potom hodnoťte čokoľvek.

O liečbe stravou vo svete, svojich skúsenostiach a o iných lekároch , ktorí sa tomu venujú som písala v predchádzajúcich článkoch. Tu sú odkazy na tieto články, niektorí ste ich možno čítali:

https://popelka.blog.pravda.sk/2012/07/29/na-strave-zalezi/

https://popelka.blog.pravda.sk/2012/04/09/farmaceuticky-priemysel-rakovina-strava-3-cast/

https://popelka.blog.pravda.sk/2012/04/28/farmaceuticky-priemysel-rakovina-a-zaciatok-4-cast/

https://popelka.blog.pravda.sk/2012/07/29/farmaceuticky-priemysel-rakovina-a-skusenosti-inych-5-cast/

https://popelka.blog.pravda.sk/2013/01/13/farmaceuticky-priemysel-rakovina-a-chemia-v-potravinach-kozmetike-6-cast/

https://popelka.blog.pravda.sk/2013/03/16/farmaceuticky-priemysel-a-rakovina-7-cast/

https://popelka.blog.pravda.sk/2022/09/20/farmaceuticky-priemysel-a-rakovina-8-cast/

https://popelka.blog.pravda.sk/2012/08/02/z-brucha-bestie/

https://popelka.blog.pravda.sk/2022/09/13/preco-pravda-o-zdravi-nikoho-nezaujima/

https://popelka.blog.pravda.sk/2013/01/04/gersonov-zazrak-alternativna-liecba-rakoviny-2/

https://popelka.blog.pravda.sk/2022/09/12/gersonova-terapia-liecba-rakoviny-2-cast/

https://popelka.blog.pravda.sk/2013/01/17/eu-legislativa-zaviedla-pre-liecive-rastliny-neprimeranu-regulaciu/

https://popelka.blog.pravda.sk/2012/07/30/farmaceuticky-priemysel-ockovanie-a-anonymy/

Karel Kryl by mal 80 rokov

15.04.2024

Pred 80 rokmi sa narodil Karel Kryl. Myslím si, že si tento človek zaslúži spomienku. Bol to nadčasový spevák a nikdy sa nikomu nezapredal. Narodil sa 12.4.1944. Prvýkrát som jeho meno počula v 80 rokoch na letnej brigáde. Boli sme na Morave so spolužiakmi a náhodou som večer prišla k spolužiakom na izbu. Magneťák mali veľmi potichu a hrala tam nejaká pre mňa neznáma [...]

Pelle = dieťa šťasteny

09.04.2024

Lebo to, ako sa on prepracoval až na post prezidenta, sa inak nazvať nedá. Nenápadne sa po Ficovom chrbte posúval vyššie a vyššie, až zakotvil vo funkcii najvyššej, prezidentskej. Jediné, čo k tomu potreboval, bolo poslúchať, pritakávať, klamať, pri nepríjemných otázkach odpovedať vyhýbavo, vykrúcať sa, používať prázdne frázy, hovoriť kvetnato a pritom všetkom sa [...]

Sú novinári na strane dobra a spravodlivosti ?

21.03.2024

Jaro vždy chcel, aby Korzár písal odvážne a kriticky, stál na strane spravodlivosti, práva a dobra. Chcel, aby boli jeho redaktori féroví a korektní, kontrolovali tých pri moci a zastávali sa bežných ľudí. Citujem z nižšie pripojeného článku: https://korzar.sme.sk/c/23299172/zomrel-sefredaktor-dennika-korzar-jaroslav-vrabel-novinam-venoval-cely-zivot.html?ref=njctse Verím, [...]

Žilina, polícia, riskantná jazda

Sedemnásťročného mladíka pri riskantnej jazde zastavili až policajné výstrely

27.04.2024 22:24

Vodič BMW na výzvy na zastavenie nereagoval, policajti museli použiť varovné výstrely.

Jaroslaw Kaczyński

Líder opozičnej PiS Kaczyňski: Kandidujeme do europarlamentu, aby sme odmietli Green Deal

27.04.2024 22:09

Európska zelená dohoda bude podľa Kaczyńského pre Poľsko znamenať i čoraz vyššie ceny energií, ale aj nárast cien "prakticky vo všetkých oblastiach".

žralok belavý, belasý, žralok modrý

Britského turistu zranil v Karibiku žralok, útočil len desať metrov od brehu

27.04.2024 20:00

Šesťdesiatštyriročný britský turista skončil na jednotke intenzívnej starostlivosti, keď ho pri severnom pobreží karibského ostrova Tobago napadol žralok.

elektronický monitoring osob, náramky,

Elektronický náramok malo od roku 2016 na sebe 2097 osôb

27.04.2024 17:19

Ministerstvo spravodlivosti SR od januára 2016 odsledovalo 2097 osôb s elektronickým náramkom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 196
Celková čítanosť: 2966899x
Priemerná čítanosť článkov: 15137x

Autor blogu

Kategórie