Založ si blog

Vďačnosť po ukrajinsky: Kyjev zažaluje Slovensko, Poľsko a Maďarsko kvoli obiliu

Kyjev podá u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) žalobu na Slovensko, Poľsko a Maďarsko. Dovodom je neochota trojice spomenutých krajín zrušit zákazy dovozu obilia a dalších poľnohospodárských produktov z Ukrajiny. Námestník ukrajinského ministra pre hospodárský rozvoj Taras Kačka to povedal webu Politico.

Bolo to uverejnené dnes a tu je odkaz na článok:

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-ukrajina-zazaluje-slovensko-polsko-a-madarsko-kvuli-obili-40443972#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Citujem z článku:

„Je důležité ukázat, že jednání těchto zemí není v pořádku. Proto se zítra začneme bránit právní cestou,“ prohlásil Kačka v neděli s tím, že speciálně v případě Varšavy hodlá Kyjev navíc reagovat také opatřením proti dovozu polského ovoce a zeleniny.

Export ukrajinských zemědělských produktů přes země Evropské unie výrazně posílil poté, co byly kvůli ruské invazi zablokovány ukrajinské černomořské přístavy. Obilí a další zemědělské produkty měly putovat zejména do rozvojových zemí mimo Evropu, některé státy EU si ale stěžovaly, že zůstávají na jejich trzích a představují ohrožení pro tamní zemědělce.

V květnu 2023 tak Evropská komise dočasně zakázala dovoz pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen z Ukrajiny do Bulharska, Maďarska, Polska, Slovenska a Rumunska, embargo vypršelo 15. září 2023. Bratislava, Varšava a Budapešť však zákaz stáhnout odmítly. Zatímco Slovensko jej pouze prodloužilo, Polsko navíc přidalo embargo na ukrajinskou mouku a zemědělské krmivo. Nejdále šlo Maďarsko, které podle Kačky rozšířilo zákaz o dalších 25 produktů včetně masa.

Podvod, stěžuje si Orbán

„Vyvážíme obilí z Ukrajiny, ale do Afriky se nedostane. A obchodníci tady v Evropě, kteří mají levnější obilí než maďarské, rumunské a polské obilí, místo toho, aby kupovali naše obilí, začínají kupovat levnější ukrajinské obilí. Chudáci africké děti z toho nevidí ani kilogram chleba. Takže je to podvod,“ zdůvodnil prodloužení embarga maďarský premiér Viktor Orbán.

Ke zrušení jednostranných zákazů vyzvala v neděli Slovensko, Polsko a Maďarsko i Evropská komise. „Právě teď je důležité, aby všechny země pracovaly v duchu kompromisu a jednaly konstruktivně,“ citovala mluvčí Komise agentura Reuters.

Otázka ukrajinských dovozů obilí a dalších produktů je nyní obzvlášť citlivá v Polsku, které 15. října čekají parlamentní volby. Pro vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) je podpora zemědělského venkova naprosto klíčová, podotýká Politico.

Koniec citácie.

Je zvláštne, že námestník ukrajinského ministra pre hospodárský rozvoj Taras Kačka nerieši zdravotnú nezávadnosť obilia a nerieši, prečo obilie nedopravujú tam, kde bolo určené: do chudobnej Afriky.

Taktiež nerieši, ako bola v skutočnosti využitá dotácia pre Ukrajinu, ktorá bola určená pre obilie z Ukrajiny pre chudobné krajiny Afriky. Prečo riešia dovoz na Slovensko, Maďarsko a Poľsko? Nemalo v skutočnosti byť to obilie za tie dotácie dopravené do Afriky?

Alebo podvádzajú, dostali neprávom dotácie a to obilie chcú vyviesť miesto Afriky na Slovensko, do Poľska a Maďarska? Prečo toto nikto z kompetentných, kto im pridelil dotácie, nerieši?

Dotáciu som spomínala v nižšie priloženom článku:

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/05/05/ukrajinske-obilie-a-vyvoz-do-chudobnych-zemi-v-afrike/

Dňa 26.11.2022 predstavil Kyjev medzinárodný program, ktorý mal zaistiť dodávky ukrajinského obilia do najchudobnejších krajín v Afrike a v Azii.
Zelenskij podľa agentúry Reuters tiež uviedol, že Kyjev od 20 krajín a Europskej únie vybral zhruba 150 milionov dolarov (3,5 miliardy Kč), ktoré budú použité na financovanie ukrajinského exportu do najzranitelnejších krajín.

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/04/21/ukrajinske-obilie-v-eu-i-v-ceskej-republike/

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/04/19/kvalitne-obilie-a-kvalitne-potraviny-mytus-alebo-realita/

Tuto správu uviedol i iný český server, tu je odkaz na článok:

https://zpravy.tiscali.cz/vdek-po-ukrajinsku-kyjev-kvuli-obili-zazaluje-slovensko-polsko-a-madarsko-u-wto-564949

Ukrajina a jej predstavitelia majú zvláštne vnímanie spravodlivosti. Uviedla som to i nižšie priloženom článku:

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/09/15/zilinka-dubovcova-a-sprava-eu-o-obmedzeni-pravomoci-generalneho-prokuratora/

V Českej republike bol dovoz tohoto ukrajinského obilia dovolený, v ČR boli vzorky zdravotne nezávadné. Češi si často robili v diskusiach srandu, že stačí to obilie z Ukrajiny previezť zo Slovenska do Čiech, v Čechách by určite bolo “ v pohode“.

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/05/10/muka-v-retazci-v-cr-za-12-90-kc-a-cesky-minister-nekula/

Sťažnosť prezidentke Europského súdu pre ľudské práva

02.07.2024

V januári som uverejnila dopis ukrajinskému sudcovi pre ľudské práva Mykola Gnatovskyy. Od decembra 2023 mi neodpísal na dva dopisy. V čom nedodržal pravidlá EU súdu pre ľudské práva som uviedla v dopise prezidentke tohoto súdu. https://popelka.blog.pravda.sk/2024/01/05/ukrajinsky-sudca-mykola-gnatovskyy-a-europsky-sud-pre-ludske-prava-preco-jedna-tak-ako-jedna/ Tento dopis [...]

Ministerka Martina Šimkovičová a anketa Slovenka roku 2024

18.06.2024

Vážená pani ministerka Šimkovičová, žiadam Vás, aby ste prešetrila, či v tomto prípade postupuje RTVS nestranne a bez cenzúry. Poslala som to organizátorke tejto ankety, ktorá vyslovene nadržuje v mediálnej oblasti RTVS. Iné nominantky tam ani nie sú. Predsa súkromná spoločnosť si nemože robiť reklamu cez RTVS keď priamo nadržuje len RTVS a ostatných zo súťaže [...]

Peter Pellegrini a dezoláti. . . . .

15.06.2024

Priznám sa, že keď som včera našla v diskusii na pravda.sk odkaz na tento starší článok, tak som si myslela, že to je žart. Lenže na Slovensku je všetko možné a žart to nebol. K tomu článku bolo aj video. A týmto chcem poďakovať diskutujúcemu, ktorý tento odkaz dal do diskusie k jednému článku. Nebol to blog, bol to článok. [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.