Založ si blog

Žilinka, Dubovcová a správa EU o obmedzení právomocí generálneho prokurátora

Europská komisia v júli 2023 zverejnila štvrtú výročnú správu o právnom štáte, v ktorej mapuje stav v tejto oblasti v každej členskej krajine Europskej únie.

Vyšlo to i v slovenských médiach, tu je odkaz na článok:

https://hnonline.sk/slovensko/96094102-jana-dubovcova-sa-zhoduje-s-eurokomisiou-v-teme-obmedzenia-pravomoci-generalneho-prokuratora

Citujem z článku:

Ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová sa zhoduje s Európskou komisiou na potrebe zaoberať sa legislatívnymi zmenami na obmedzenie právomoci generálneho prokurátora. Uviedlo to tlačové oddelenie Ministerstva spravodlivosti v reakcii na výročnú správu Eurokomisie o právnom štáte.

„Ministerka súhlasí s konštatovaním Európskej komisie z predchádzajúceho roka, že je potrebné, aby sa Slovenská republika zaoberala legislatívnymi zmenami, ktoré by obmedzili právomoc generálneho prokurátora, aj so závermi tohtoročnej správy, že k zmene v tomto ohľade nedošlo,“ uviedol rezort.
Európska komisia zverejnila minulý týždeň štvrtú výročnú správu o právnom štáte, v ktorej mapuje stav v tejto oblasti v každej členskej krajine Európskej únie. Pre Slovensko vydala sedem odporúčaní. Až na posledné nadväzujú na jej vlaňajšie odporúčania, ktoré Slovenko realizovala buď len čiastočne, alebo vôbec. Okrem iného sa v nej odporúča obmedzenie právomoci generálneho prokurátora rušiť rozhodnutia podriadených prokurátorov.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka v reakcii na správu uviedol, že nepodľahne žiadnemu tlaku či spochybňovaniu, a to ani zo strany Eurokomisie. Pripomenul, že cieľom jeho právomoci rušiť právoplatné rozhodnutia prokurátora alebo policajta, ak došlo k porušeniu zákona, je ochrana zákonnosti v prípravnom konaní. Zdôraznil, že trestné stíhanie možno viesť len v súlade so zákonom.

Koniec citácie.

Včera som uverejnila článok, kde som dala na konci odkaz na celé video, kde hovorí bývalý policajný prezident a viceprezident Jaroslav Spišiak. Vypočula som si ho celé video a pán Spišiak tam spomína, že sam zažil v polícii dobu, kedy sa určovalo, kto a čo sa bude vyšetrovať a čo nebude.

Ide o tento článok a kto nevidel celé video, tak nech si ho najprv pozrie a nech až potom tento článok komentuje.

VIDEO Spišiak: Najväčšia hrozba pre Slovensko sú politici ktorí nie sú pod vplyvom oligarchov

Najviac ma nepríjemne v tom rozhovore prekvapila novinárka Monika Todová. Pretože sa snažila ukončovať diskutujúcich slovami: nechajme to na vyšetrovateľov. Na ktorých vyšetrovateľov? Na tých, ktorí roky nedodržujú zákony a jej ako novinárke to nevadí? Nie sú novinári od toho, aby upozorňovali verejne na nedodržiavanie zákonov políciou?

Nepište mi prosím do diskusie, že „predsa to všetci viete“. A odkedy to viete? A prečo ste s tým nič nerobili? Ja som doslova si dopisovala s politikmi, novinármi, nech mi pomožu. Nepomohol nikto a mne to zničilo život. Od roku 2000 mám obrovské problémy a od tej doby prosím novinárov, politikov, prokurátorov, aby mi pomohli.
Takže je načase kontrolovať prokuratúru, políciu a sudcov, nech dodržiavajú platné zákony a nenaťahujú čas.

A ako vyplýva z tohto rozhovoru, ktorý som uverejnila včera, tak generálneho prokurátora nemože v dnešnej dobe nikto kontrolovať. Áno, nikto. Hovorí to tam bývala ministerka spravodlivosti Kolíková.

Ja plne chápem Čaputovú, že sa snažila vyžiadať od Maroša Žilinku, aby jej dal jeho rozhodnutia s paragrafom 363. Ale ja som ju na Maroša Žilinku upozornila už v decembri 2020. Už vtedy bolo v médiach, že na podnet poslanca Šeligu váhala, či ho má vymenovať. Na to som ju upozornila mailom i ja. Poslala som to viacerým pracovníkom jej kancelárie. Všetci ma ignorovali.

Prezidentka Zuzana Čaputová a generálny prokurátor Maroš Žilinka

Páni Žilinka, Hamran, Mikulec a Lipšic – pracujete v prospech občanov?

Daniel Lipšic, prečo ste mi nepomohol ako špeciálny prokurátor?

A čo sa týka tej paniky okolo Žilinku: ja som dala sťažnosť na Europský súd pre ľudské práva na Českú republiku. Uviedla som tam, že moje problémy začali v roku 2000 už na Slovensku ohľadom nevyšetrovania kauzy VSŽ Košice. Krátko po tom bol odvolaný minister vnútra Ivan Šimko, pretože od slovenských policajtov chcel, aby dodržiavali zákony. Jaroslav Spišiak tiež v tom videu uverejnenom na mojom blogu hovorí, že niektoré kauzy nevyšetrovali.

Tak funguje polícia a prokuratúra na Slovensku podľa platných zákonov alebo nefunguje?
Kto ich vobec kontroluje? Nikto? Je zvláštne, že Fica, Kaliňáka, Hrušovského, Bugára, Palka som na to upozorňovala už pred rokmi a nikomu to nevadilo. Prečo? Lebo ich strany sponzorovali Rezešovci, preto nebolo v ich záujme túto korupciu vyšetrovať? Alebo aký mali iný dovod ma ignorovať?

Prečo sa prezidentka Čaputová začala o prácu generálneho prokurátora zaujímať až teraz? Veď ja osobne som ju na to niekoľkokrát upozorňovala mailom, poštou, vkladala na jej FB.

Viete, čo je najväčšia ironia? Že včera mi prišla odpoveď z Europského soudu pre ľudské práva a odpoveď mi poslal ukrajinský sudca. Zdovodnenie žiadne, len krátke vyjadrenie, že som nevyužila všetky opravné prostriedky v ČR. Nenapísal aké, ktoré. Ja som využila v ČR všetko, čo som mohla.
Ja som podávala žalobu na ČR (nie na Slovensko, ale uviedla som, že to začalo kauzou VSŽ Košice )a mal priložené dve odmietavé stanoviska Ústavného súdu ČR.

Takže Ukrajina má sama problém s korupciou a ukrajinský sudca rieši korupciu v Českej republike a všetko sa mu zdá v poriadku?
Pritom o sťažnostiach má rozhodovať trojčlenná komisia, podľa wikipedie o EU súde pre ľudské práva. Ďalšie dve mená mi nenapísal, takže asi rozhodoval len sám.
Vyjadrenie Českej republiky mi neposlal, takže možno si ho nevyžiadal.
A na Europskom súde pre ľudské práva je len od júna 2022. Takže krátko.

Okrem toho: on pozná tak dobre české zákony, že by mohol rozhodnúť sám, bez zdovodnenia a bez možnosti odvolania? To na Ukrajine už korupcia zmizla, že ukrajinský sudca dokáže posúdiť doslova nefunkčný systém českej justície? Okrem toho, VSŽ mala svoje záujmy i na Ukrajine, stavala tam „niečo“, pretože i MUDr. Alexander Fircák bol v čase mojej liečby na Ukrajine. Pracovne.
Takže oficiálne polícia mala vyšetrovať, či peniaze Rezešovci neodkláňali i cez túto stavbu a cez Ukrajinu. mali vyšetrovať všetky možnosti, všade, kde mali VSŽ pobočky, firmy…..A v tom prípade by tento sudca bol podjatý, lebo šlo o Ukrajinu.

Tu je odkaz na článok, kde sa o tom píše

https://www.sme.sk/c/2116545/do-prevadzky-koncom-tohto-roku-pripravy-na-dokoncenie-kombinatu-v-krivom-rogu.html

Ide o tohoto sudcu:

https://www.echr.coe.int/w/mykola-gnatovskyy

Tu sú odkazy na články o českej justícii:

Ústavní soudci – dopis českým senátorům

Desaťročné obdobie ústavných sudcov v ČR bez kontroly

Proč v české justici nejde pracovat spravedlivě a co nejdříve?

Ako by justícia fungovať nemala. . . . .

Absolutná plná moc advokátov bez akýchkoľvek práv klienta

Zuzana Kovačič Hanzelová, nevyplakávajte v českom médiu, pretože ste seriózna nikdy nebola

03.10.2023

Nevím, co to je v poslední době za módu, dělat z novinářů nějaké nedotknutelné modly a elitu národa. Když budou psát hlouposti, o které jim nikdo nestojí a nebude o ně zájem, tak jednoduše se budou muset rekvalifikovat a mohou nastoupit třeba do Volkswagenu k pásu. Přesouvá se tam výroba Superbu a dalších, tak možná ještě chytnou dobré fleky. Je to jeden diskusný [...]

Český komik Felix Holzmann – génius je slabé slovo

01.10.2023

Politických debat teraz bude viac ako dosť, preto si dovolím dať odkaz na scénky s týmto humoristom. Tento humor je skutočne originálny a bol natočený ešte v čase, kedy bol svet „iný“ a ľudia sa nebáli hovoriť svoj názor nahlas. Podľa mňa by to dnes nikto ani nevymyslel, ani by to nemali odvahu uverejniť. Priznám sa, že som si tieto scénky vypočula už [...]

Zelenskyj miesto jednania o mieru založil zbrojarskú alianciu. . . .

30.09.2023

Dnes na novinky.cz vyšiel článok, že prezident Zelenskyj založil medzinárodnú alianciu zbrojárskeho priemyslu. Nemal by prezident Zelenskyj radšej jednať o mieri? Veď tam umierajú zbytočne ľudia…. Mne je jich neskutočne ľúto a skutočne si myslím, že je Najvyšší čas vyjednávať o mieri. Čím skor, tým lepšie. Ide o tento článok: [...]

Kevin McCarthy

Republikánski rebeli odvolali svojho šéfa Snemovne, prvýkrát v americkej histórii

03.10.2023 23:00

Republikán Kevin McCarthy prišiel o funkciu predsedu americkej Snemovne reprezentantov.

Taliansko, havária, autobus

Pri Benátkach sa zrútil autobus, zahynuli dve desiatky ľudí

03.10.2023 22:25

Najmenej 21 mŕtvych si v utorok vyžiadala nehoda autobusu neďaleko talianskych Benátok. Autobus sa zrútil z nadjazdu, uviedol starosta mesta podľa talianskych médií.

futbal, futbalová lopta, futbalová bránka, sieť, gól

Na Spiši zahynul 6-ročný chlapec, spadla na neho futbalová bránka

03.10.2023 22:11

Futbalová bránka privalila šesťročného chlapca v Iliašovciach, neprežil to. O nešťastí informovala televízia Markíza.

SR Košice UNLP nemocnica ilustračná snímka KEX

V košickej univerzitnej nemocnici zakázali návštevy pacientov

03.10.2023 21:52

Dôvodom je zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v Košiciach a okolí a tiež vyšší výskyt respiračných ochorení. Zákaz platí do odvolania.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 151
Celková čítanosť: 2486896x
Priemerná čítanosť článkov: 16470x

Autor blogu

Kategórie