Založ si blog

Múka v reťazci v ČR za 12, 90 Kč a český minister Nekula

Český minister Nekula sa stal terčom posmechu kvoli reklame pre nadnárodný reťazec Lidl. Lákal totiž na to, že v ňom jeho zásluhou bude stáť múka len 12,90 Kč.

Podľa článku na www.novinky.cz mu Miroslav Kalousek (česká strana TOP 09) vyčítal, že znemožňuje celú vládu.

Tu je odkaz na celý článok, uverejnený dnes 10.5.2023:

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-proc-nas-takhle-urazite-ministr-nekula-tercem-posmechu-kvuli-jeho-mouce-za-1290-kc-40431132#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Letáky pre Lidl sú často vytlačené dopredu. V letáku som si všimla už minulý týždeň, že tam sice bude múka za 12,90 Kč 1 kg. Ale bude len v stredu, len pri nákupe nad 400 Kč a to len s kupónom Lidl Plus. To je len pre „chytré telefony“.

Predpokladám, že to nie je zásluha ministra, aká je cena múky. Je to výsledok rokovania dodávateľa múky a Lidlu.

Ale podľa článku, ktorý uvádzam vyššie český minister Nekula uviedol, že zo zástupcami reťazcov jedná pravidelne. A ďakuje riaditeľovi Lidlu za darček k dnešnému jednaniu pre spotrebiteľov v podobe zľavy. Zajtra totiž bude v Lidli (v českom) múka za 12,90 Kč.
To asi jednal včera, pretože tá múka mala byť v zľave dnes.

Keďže sa takto vyjadril, tak sa nedivím, že za to schytal vlnu kritiky a že robí reklamu reťazcu.

Okrem toho ho „prosia“ v článku i o iné zľavy: Jogurty v Bille, utopence, paradajky…nech to zariadi, že by sa im to hodilo….

Pripojím k tomu svoje informácie, ktoré som si pred viacerými rokmi vypočula od jednej pracovníčky iného veľkého reťazca v ČR. Na Slovensku ten reťazec nie je.

Ceny čo sa týka zľavy do akcií nedáva reťazec sám od seba: robí sa to tak, že reťazec sa dohodne na nižšej cene s dodávateľom. Teraz oni robia viac druhov akcií: 1 týždeň, 3 dni , 1 deň alebo víkend. Pred rokmi neviem ako robili akcie, lebo u nich som nenakupovala.

Tá slečna robila na centrále firmy a spomínala, že neraz za nimi prišiel ich obchodník a pýtal sa ich, či to vedia za tú cenu predať a či ešte nemá stlačiť dodávateľa k nižšej cene. Spomínala mi tá slečna okrem iného i to, že jedna z najlepších pozícii u nich vo firme je obchodník, jedného dňa by to chcela robiť a že obchodníci občas dostávajú všimné napriklad vo forme dovolenky, ale nesmie sa na to prísť, lebo by ho za to vyhodili.

Priznám sa, že keď som to počúvala, tak som zo začiatku bola šokovaná. Ale robila som ceny vo svojej práci, takže som tušila, že hovorí pravdu.

V ČR už dlhšiu dobu vychádza týždeník 5plus2. Je to bezplatný týždeník a pred cca 10rokmi som náhodou našla jedno číslo na verejnom mieste. Ako zvedavý čitateľ som si to prelistovala a našla som tam článok s dodávateľmi, ktorí tvrdili, že majú vobec problém dostať svoj tovar do reťazcov. A že tie jednania sú tvrdé. Boli tam skúsenosti jednoho výrobcu kozích syrov, ktorý tvrdil, že keď jednali s reťazcami, tak od nich chceli peniaze len za to, že vobec im vezmú tovar do reťazca predávať.

Jedine Globus (v ČR) po nich nechcel nič len za umiestnenie tovaru na predajni. Spomínal tam iný reťazec (nebol to Lidl) ktorý si dal podmienku, že za to, aby im vzali kozie syry predávať, za to chcú za každý výrobok 20 000 Kč. Keďže mali 6 druhov syra, tak spolu by teoreticky mali dopredu zaplatiť 120 000 Kč bez toho, aby niečo predali. To mala byť vstupná investícia, aby im to reťazec vobec vzal do predaja a ešte netušili, či vobec niečo predajú a aké množstvo predajú.
Nepristúpili na to.

Boli tam popísané skúsenosti viacerých dodávateľov, ktorí dodávali v tom čase do reťazcov a spomínali, že sú to tvrdé vyjednávania a podmienky si určujú reťazce. A že jediný dodávateľ, ktorého reťazce berú ako rovnocenného a može si diktovať podmienky sú firmy Andreja B.

Ten článok som si vtedy neschovala, bol len v tlačenej podobe. Ale i podľa tej slečny i podľa toho článku si nerobím ilúzie o tom, aké ťažké je dostať svoje výrobky do reťazcov, čo sa týka malých dodávateľov.

Preto mi prišlo úsmevné, že by zľavy v nejakom reťazci dokázal ovplyvniť nejaký minister.
Žiadna veľká firma si nedovolí byť stratová, lebo by skrachovala.

Ako som spomínala už v predchádzajúcich článkov, v ČR dovoz ukrajinskej múky nie je zakázaný a nezistili u nej žiadne závady. Je v norme.
Múku reťazcov, tu najlacnejšiu nekupujem už dlhšiu dobu. Ale kupovala som ukrajinský olej a ten sa mi zdal v pohode.

Zaujímavá je diskusia k článku, ktorí spomínam vyššie. Niektorí si rýpli, či to nie je ukrajinská múka.

Tu prikladám zopár ironických komentárov z diskusie k článku:
Majú pravdu, do veľkej zľavy by mohli dať aj iné , nielen múku…

Poprosil bych o Coca-Colu či Pepsi 2l za 12,90 Kč.
Děkuji, Domáň
P.S. A balení (10) vajíček o velikosti minimálně M za tutéž cenu.
P.S.S. Kdyby nešla ta cola, tak raději nějaké dobré pivo, ležák z minipivovaru.

A příště prosím benzín za dvacku

Proč za dvacku. Za 8,50.

A jen tak mmch., mouku si, pane Nekulo, nechte pro prasce, můžete jim s ní zaprášit pomeje. My lidé máme raději suši, tuňáky, pstruhy, kaviár a krapet sektu u ledu…tak šup, šup, ať už jste u jednacího stolu s dalšími supermarkety a cenu 12,90kč prosím zachovat!!!

Mouka není za 12,90. Pouze reklamní tah pro LIDL. Podivejte se na ceny v ostatních obchodech, a na kvalitu takle prodávané mouky.
Zásluha ministra a vlády??? Jejich zasluhou jsou ty nehorázné ceny.

Četl jste si podmínky které tam k tomu jsou? Aktivace kupónu v jejich apce, nákup na 400 Kč? To je diskriminace těch co nemají chytré telefony a navíc se ten Kudla chlubí cizím peřím, je to tam už déle.

docela zásadní otázka je, odkud pochází obilí, které se pomlelo na mouku!!!

Jedna z dnešních položek měsíčního nákupu v PL : mouka hladká 1 kg za 11,81 Kč. Doporučují všichni poradci pana premiéra.

Bude to jen jednu středu při nákupu nad 400 Kč pro ty co mají Lidl plus nebo pro všechny již nafurt???
Stejně je to o 50 % dražší než bývala mouka dřív…

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula baví sociální sítě. Jako řešení na drahé potraviny doporučuje nakupovat v akcích velkých supermarketů. Nyní propaguje mouku v akci Lidlu za 12.90 kc/kg. Testy ale v minulosti zaznamenaly přítomnost pesticidů a není možné zjistit původ obilí. Pozn.: bylo to v roce 2020 ale i tak…

Taky by mně zajímalo, odkud ta mouka je, resp. z jakého obilí. Nebudu jíst zdravotně závadné potraviny jen proto, že jsou levné.

Myslím, že v tom 100% jede obilí z Ukrajiny. A jen tak mimochodem, na Slovensku již našli v tomto obilí pesticidy ! Myslím, že sám Nekula by si nekoupil ani kilogram této mouky. Spíš bych vyzval policii aby prověřila, jestli nejde o účelovou reklamu a navíc s podporou vlády…! Nebo EU v tomto není jednotná…? Jasně že ne, když se u nás můžou prodávat závadné potraviny, ale v německu by si to nedovolili…

Že stojí cukr, 35 korun a přitom není ani kilo v regále, že mají v Penny vejce na příděl, že ministr zemědělství říká lidem, že mají nakupovat jenom v akcích – to vše je jako tržní hospodářství?
To si pamatuji naposledy z osmdesátých let, kdy nebyl toaleťák a vložky! Fakt komunistická vláda nám ten socialismus zase vybuduje.

Lidem už hrabe.
Nejprve mu nadávají protože je mouka drahá a pak když se mu podaří přimět obchodníky slevnit tak mu nadávají zase.
Asi všichni ti posměváčci budou šťastnější když bude kilo mouky za 50 Kč.

Tak asi všichni chápou, že nejde o to, že je levná mouka, ale že ministr vlády tu pomalu líbá ruce jednomu řetězci, že si sáhnul na marže.

Koniec komentárov z diskusie.

Začnú sa verejne pýtať, aká múka to je? Z Ukrajiny? Inak v ČR najlacnejšia múka v reťazcoch stojí 21,90 Kč (ak si dobre spomínam, lebo ja ju už dávno nekupujem.) A k tejto kauze vydali včera viaceré české média články (idnes.cz, aktualne, seznamzpravy, e15, echo24…). Ale nikto sa nezaoberal tým, odkiaľ tá múka je. Zaoberali sa len tým, že minister by nemal robiť reklamu jednému konkrétnemu reťazcu.

Dokonca na seznamzpravy.cz si z toho robili srandu, že už nešéfuje ministerstvu zemědělství, ale je to ministerstvo akčních cen, tu je odkaz na ten článok:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tmbk-tmbk-nekula-uz-neni-ministr-zemedelstvi-sefuje-novemu-rezortu-230691

https://www.e15.cz/nazory-a-analyzy/nekuluv-tyden-v-lidlu-ministr-zemedelstvi-povysil-na-maskota-nemeckeho-retezce-1398137

Povodné články na tému ukrajinské obilie:

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/05/05/ukrajinske-obilie-a-vyvoz-do-chudobnych-zemi-v-afrike/

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/04/21/ukrajinske-obilie-v-eu-i-v-ceskej-republike/

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/04/19/kvalitne-obilie-a-kvalitne-potraviny-mytus-alebo-realita/

Minister Erik Tomáš, tomu sa hovorí pokrytectvo. . .

20.02.2024

Erik Tomáš v debate s Michalom Trubanom hovorí o pokrytectve a ako sa v médiach konkrétna informácia ututlala. A on ako novinár neututlával informácie, ktoré boli vo verejnom záujme? O pokrytectve hovorí Erik Tomáš v tomto článku a bol napísaný na základe jeho vystúpenia v RTVS: [...]

Tak plaťte a a nesťažujte sa, napísal MUDr. Peter Lipták v roku 2019 v diskusii

17.02.2024

MUDr. Peter Lipták napísal v diskusii k svojmu článku presne toto: „No uvedomte si, že pre Vás by bola najvyššia výhra, že aj keď by ste mali platiť vysoké odvody tak aby ste z nich nikdy nemuseli nič čerpať. To Vám prajem z celého srdca. Tak plaťte a nesťažujte si.“ Ide o tento nižšie uvedený článok a bol uverejnený 1.9.2019. [...]

Ukrajinský sudca Mykola Gnatovskyy a Európsky súd pre ľudské práva – prečo jedná tak ako jedná?

05.01.2024

Patrí Ukrajina vobec do EU, keď ukrajinský sudca v EU súde pre ľudské práva „nechce“ riešiť korupciu v štátnych orgánoch ČR a zároveň súvisiacu korupciu v SR? V júli 2023 som podala 2023 žalobu na Českú republiku, dostal to Ukrajinský sudca. Je to divné, lebo o prijateľnosti by mal rozhodovať trojčlenný senát. Poslal mi len krátke zamietnutie, že som [...]

EÚ, Európska únia, vlajka

Mihál vyzval Brusel brániť právny štát na Slovensku, Hajšel hovoril o politickom boji

23.02.2024 06:58

Vo štvrtok bolo vypočúvanie zástupcov Európskej komisie v Európskom parlamente vo Výbore pre kontrolu rozpočtu (CONT) s účasťou slovenských poslancov.

Pranie špinavých peňazí / Peniaze / Euro /

Sídlom nového úradu EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí bude Frankfurt

23.02.2024 06:41

V závažných prípadoch alebo pri opakovanom porušení zákona bude mať tento úrad právomoc uvaliť aj sankcie.

cannabis, marihuana, konope

Bundestag hlasuje o legalizácii konope na rekreačné účely

23.02.2024 06:26

Prípadné schválenie umožní dospelým ľuďom obmedzené pestovanie a tiež vlastnenie až 50 gramov tejto drogy na rekreačné účely.

húfnica M777, vojna na Ukrajine, streľba, kanón, vojaci

ONLINE: ABC News: Na jar a v lete môže mať Ukrajina katastrofálny nedostatok munície

23.02.2024 06:20, aktualizované: 07:23

Ak Ukrajina nedostane od USA sľúbenú pomoc v miliardách dolárov, tak už počas jari môže čeliť "katastrofálnemu" nedostatku munície, píše ABC News.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 183
Celková čítanosť: 2913321x
Priemerná čítanosť článkov: 15920x

Autor blogu

Kategórie