Založ si blog

Novinár Marek Vagovič spôsob medializácie kauzy vníma ako „cielený útok mafie“

Citujem z Vašeho článku: Keď tu nebude fungovať spravodlivosť, nebude tu fungovať nič. K tejto „diagnóze“ ťažko niečo dodať. Povedal to kandidát na generálneho prokurátora Ján Hrivnák. Tým je povedané všetko.

Je to z Vášho článku:
https://www.aktuality.sk/clanok/842569/udalost-tyzdna-mareka-vagovica-grilovanie-prokuratorov-bolo-nedostojnym-divadlom/

Tak prečo média o niektorých kauzách mlčia? Napríklad 22 rokov mlčia o kauze VSŽ Košice?

Minulý týždeň bol na Plus 7 dní uverejnený článok o požičanom aute od polície, ja som odkazy na neho uviedla v tomto článku na blogu:

Je známy novinár Marek Vagovič objektívny ohľadom práce polície, keď získal policajné auto na súkromné účely a odmieta to vysvetliť?

Niektoré média sa tejto kauze venovali (Pravda, Hlavné správy, Hlavný deník….), , ale niektoré nie (napríklad Deník N, Sme).

Včera som našla tento článok, kde je uvedené, citujem:

https://refresher.cz/122129-Novinar-Marek-Vagovic-vysvetluje-kauzu-s-pozicanym-autom-NAKA-v-ktorom-brali-Kalinaka-Policiu-som-poziadal-oficialnou-cestou

Vagovič síce dostal priestor na vyjadrenie, ale nevyužil ho s dodatkom, že ide o jeho súkromné aktivity, ktoré nemusia nikoho zaujímať.
Kauza od minulého týždňa nabrala na obrátkach, informáciu totiž prebrali aj ďalšie médiá. Vagovič si priznal chybu a za emotívne správanie sa ospravedlnil. „Touto cestou sa chcem ospravedlniť všetkým, ktorým sa moje doterajšie reakcie javili ako arogantné alebo nedostatočné. Aj ja som len človek, občas reagujem emotívne. V tomto prípade sa mi to vypomstilo,“ napísal v statuse s tým, že niektoré jeho reakcie na novinárske otázky sa do článkov ani nedostali.
Dodáva, že nemal zlé úmysly, len nesprávne vyhodnotil situáciu.

Po vydaní knihy bude niektorým horúco

Marek Vagovič tvrdí, že o spoluprácu s Policajným zborom SR požiadal štandardnou cestou, na základe oficiálnej písomnej žiadosti. „Polícia mi vyhovela podobne ako v iných prípadoch, keď boli jej ľudia, respektíve technika využité pri nakrúcaní celovečerných filmov alebo seriálov. Konkrétne napríklad Čiara alebo Amnestie,“ povedal novinár.
Zároveň dodal, že spôsob medializácie kauzy vníma ako „cielený útok mafie“. V knihe podľa svojich slov opisuje fungovanie mafiánskeho štátu na základe rozhovorov s ľuďmi z vnútra systému vrátane orgánov činných v trestnom konaní. „Pri koncipovaní knihy som hovoril aj s vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami. Strach má veľké oči, zatemňuje myseľ a často vedie k skratovým reakciám. Mnohí cítia, že po vydaní knihy im bude ešte poriadne horúco.“

Koniec citácie.

Ako ste nesprávne vyhodnotil situáciu? Keď ste mal písomnú žiadosť, stačilo novinárke povedať, že ju máte.
Sposob medializácie kauzy vnímate ako cielený útok mafie? Lenže medializovali to Vaše kolegyne novinárky, takže si myslíte, že toto ich jednanie má niečo spoločné s mafiou?
V knihe opisujete fungovanie mafianského štátu. Tak prečo ste mne ako novinár, či už v Aktualitách alebo Postoji nepomohol? Lebo to podľa Vás nie je veľká kauza VSŽ Košice? Ktoré kauzy uverejnite a ktoré nie? Podľa čoho sa rozhodujete?

Hovoril ste s vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami. Ale keby oni poctivo pracovali, tak na Slovensku mafia žiadna nie je. Alebo sa mýlim?
Prečo spravodlivosť funguje na Slovensku len pre niektorých?

Tu je ten článok, ktorý bol uverejnený včera (printscreeny, kde je presné znenie textu):

Ako fungujú média som uviedla v tomto článku….

List Kuciakovým rodičom ohľadne práce novinárov

Miroslavu Kernovú, z webu o mediach som s kauzou VSŽ Košice a „prácou“ polície a prokuratúry oslovila už v roku 2012 a nič neuverejnila. Tu je jej odpoveď.

A čo sa týka Mareka Vagoviča a Miroslavy Kernovej, k povodnému článku Kernová doplnila vyjadrenie a komunikáciu a Marekom Vagovičom.

Aktualizácia 26. 9.: Takmer týždeň od momentu, keď sa novinári začali zaujímať o policajtov v komerčnom klipe na beletristickú knihu Padreho klan, zverejnil Marek Vagovič cez facebookový status stanovisko. V ňom píše, že „o spoluprácu s Policajným zborom pri nakrúcaní traileru ku knihe Padreho klan som požiadal štandardnou cestou, na základe oficiálnej písomnej žiadosti.“ V reakcii, v ktorom ďalej nekonkretizuje spoluprácu s políciou, sa skôr sťažuje na médiá, ktoré o kauze písali. V statuse sa sťažuje aj na komunikáciu s autorkou tohto článku toto: „Zo spôsobu ich koncipovania bolo navyše zrejmé, že redaktorka sa chce len zviezť na vlne, pričom jej ide rovnako ako pluske o lacnú senzáciu. Keďže som nereagoval hneď, zverejnila ešte v ten večer článok, v ktorom bez znalosti veci filozofuje o úlohách polície, pričom ma označila za papaláša, ktorý sa spreneveril práci nezávislého investigatívneho novinára. Hoci som sa kvôli covidu cítil mizerne, napísal som jej správu, že už ani nebudem reagovať, keďže si názor vytvorila sama. Upozornil som ju, v čom sa mýli a odporučil jej, aby si lepšie naštudovala problematiku.Redaktorku to popudilo, bola oprsklá a predpojatá, pričom mi poslala ďalšiu batériu sugestívnych a nekompetentných otázok. Okrem iného ju zaujímalo, či za mnou prišla polícia vo veci traileru sama…Moju reakciu, samozrejme, nezverejnila. Článok akurát doplnila o vetu, že som jej vraj poslal niekoľko osobných invektív. A dodala, že som stále neodpovedal na jej otázky. Profesionalita par excellence.“

Keďže komunikácia neprebiehala tak, ako ju Vagovič popísal vo svojom statuse, zverejňujem celú diskusiu – mňa (Miroslavy Kernovej) ako autorky článku – s Marekom Vagovičom. Otázky som mu poslala v piatok na mailovú adresu do Postoja a zároveň aj cez messenger o 17:43, s reakciou sa ozval 23:19 – cez messenger. Nebola to nová téma, minimálne 4 dni pred tým ho v tejto veci oslovil aj týždenník Plus 7 dní, napriek tomu na jednoduché otázky, či spolupracoval s políciou, nebol schopný odpovedať.

Tu je odkaz na jej článok:

https://www.omediach.com/blog/23546-poskytla-policia-marekovi-vagovicovi-do-reklamneho-klipu-k-mirovi-nogovi-auto-zbrane-ci-dokonca-aj-kuklacov

O tom, koho som oslovila s touto kauzou VSŽ Košice som písala v tomto článku:

Politici, novinári, prokuratúra, polícia. . .

A čo sa týka služieb polície a novinárov, tak aj vtedajšia novinárka Plus 7 dní Naďa Šindlerová chcela prísť ku mne s kukláčmi v ich voľnom čase, keď mi bytové družstvo posielalo falošné oznámenia o výmene vodomerov. A aj s ich fotografkou (z časopisu Plus 7 dní) . Odmietla som a článok nebola ochotná uverejniť. Tiež sa mi chválila, že ma s nimi (políciou) dobré vzťahy.
O nej som písala v tomto článku (pre tých, ktorí ho nečítali) :

Robert Fico neurobil nič proti korupcii, ignoroval ju i keď o nej vedel

Evropská únie a český premiér Fiala

28.11.2022

Zajímavé je sledovat, jak český premiér Petr Fiala se vyvíjí a stále mluví něco jiného. Tady jsou konkrétní videa, i k EU, i k České republice. Jeho slová a činy nejsou souladu a mění se podle situace. Vložila jsem tady i starší videa, kde mluvil jinak, jak teď koná. Vzhledem k tomu, že Česká republika je teď předsedající zemí EU, tak jeho politika má vliv na [...]

Otvorený list Petrovi Visolajskému

26.11.2022

Vážený pán Visolajský, žiadam Vás, aby ste prešetrili všetky tieto maily, prečo Vaši kolegovia lekári nižšie uvedeným pacientom nepomohli a neporadili so stravou a zdravým životným štýlom. Je to cca 100 mailov od marca 2012. Mám ich viac, ale toto množstvo som zatiaľ dala do textu a urobila z mailov printscreeny ako dokaz, že mi tí ľudia skutočne poslali mail. Doplnenie [...]

Matovič, Visolajský, nie je vám to trápne takto jednať?

25.11.2022

Snaha zachrániť každého pacienta je podľa Petra Visolajského samozrejmosťou, problém je podľa neho však niekde inde. To ste myslel vážne? Lebo podľa mňa tomu na Slovensku tak nie je. A pán Matovič to nevidí? Citujem z článku, ktorý uverejnili web noviny 8.3.2021: https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/nie-je-nam-tu-na-slovensku-ani-trochu-trapne-pyta-sa-peter-visolajsky/ [...]

Sliač, referendum, urna

Referenda o predčasných voľbách by sa určite zúčastnilo 37,1 percenta ľudí

01.12.2022 22:46

Spolu 56 percent vyjadrilo pochybnosť o svojej účasti v referende alebo ju priamo odmietli.

HIV, AIDS

HIV je na vzostupe a zabíja aj na Slovensku. Môže za to hanba a predsudky

01.12.2022 21:31

Prečo v posledných rokoch výskyt HIV v Európe aj na Slovensku stúpa? Aké mýty a predsudky v spoločnosti pretrvávajú a aký vplyv na šírenie HIV má to, že predsudky majú často aj zdravotníci a lekári? (podcast)

Martin Klus

Klus požiada o ukončenie členstva v SaS, kritizuje návrh na odvolanie vlády

01.12.2022 21:07, aktualizované: 22:02

Poslanec predpokladá, že tak ako v roku 2012, aj teraz by SaS mala problém obhájiť svoju parlamentnú existenciu.

mh17

Verdikt v prípade zostrelenia letu MH17 je právoplatný, prokuratúra sa neodvolala

01.12.2022 20:02

Rusko akúkoľvek účasť na zostrelení letu MH17 popiera a odmieta žiadosti o vydanie osôb zodpovedných za celú tragédiu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 1534618x
Priemerná čítanosť článkov: 15986x

Autor blogu

Kategórie