Založ si blog

Zrušenie zákazu dovozu ukrajinského obilia považuje Budapešť za nehoráznosť

Za nehorázné, nepřijatelné a netransparentní označil maďarský ministr zemědělství István Nagy rozhodnutí Bruselu neprodloužit zákaz dovozu ukrajinských zemědělských produktů do pěti členských zemí Evropské unie sousedících s Ukrajinou. Uvedl to pro agenturu MTI.

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-zruseni-zakazu-dovozu-ukrajinskeho-obili-povazuje-budapest-za-nehoraznost-40444142#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

citujem z článku:

Podle maďarského ministra musí být zákaz dovozu obilí obnovený, a pokud ho chce kterákoliv země uvolnit nebo požádat o výjimku, mohla by tak učinit.

Nagy kritizoval, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nekonzultovala tuto otázku s vedením členských států EU, ale s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

„Vedoucí představitele Unie volí členské země, jim by se měli zodpovídat a měli by je podporovat. Místo toho jsou pro ně mnohem důležitější zájmy země, která ani není členem Unie,“ upozornil Nagy.
Budapešť se domnívá, že řešením vzniklé situace je přepravit velké množství ukrajinského obilí přes solidární koridory, nikoliv však na evropské trhy, ale do třetích zemí.

Ukrajina podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost proti Slovensku, Polsku a Maďarsku, a to kvůli jejich embargu na dovoz ukrajinského obilí. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo hospodářství na svém webu.

Kyjev tak reagoval na Bratislavu, Varšavu a Budapešť, které nejsou ochotny zrušit zákaz dovozu obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny.

„Je pro nás zásadně důležité dokázat, že jednotlivé členské státy nemohou zakázat dovoz ukrajinského zboží. Proto na ně podáváme žaloby,“ uvedla v oficiálním prohlášení místopředsedkyně ukrajinské vlády Julija Svyrydenková.

Vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes země Evropské unie výrazně posílil poté, co byly kvůli ruské invazi na Ukrajinu zablokované ukrajinské černomořské přístavy.
Obilí a další zemědělské produkty sice měly putovat zejména do rozvojových zemí mimo Evropu, některé státy EU, jako je právě Slovensko, Maďarsko a Polsko, si ale stěžovaly, že zůstávají i na jejich trzích, což představuje ohrožení pro místní zemědělce.

Koniec citácie článku.

Takže najprv na Ukrajine vezmu dotáciu na dovoz obilia do Afriky, potom to obilie nedovezú do hladujúcej Afriky, ale speňažia v štátoch Europy, čím likvidujú miestnych poľnohospodárov, lebo predávajú lacnejšie. O kvalite obilia teraz už mlčia. Nakoniec podajú žalobu na tie krajiny Europy, ktoré odmietli naďalej od nich kupovať obilie, na ktoré im 20 krajin dalo dotáciu, na nejakej chudobnej Afrike im nezáleží. A keď zistili, že štáty Europy neustúpia, tak sa Zelenskij dohodne priamo s EU predsedníčkou Europskej komisie Ursulou von der Leyenovou, bez súhlasu týchto štátov.

To žijeme v totalite? Je to len blbá sranda alebo si Zelenskij myslí, že može všetko? To v EU tie štáty nemajú žiadny hlas? Predsedníčka Europskej komisie rozhodne a všetci musia poslúchať?

Na túto tému som už písala predtým, v tom článku je odkaz i na článok o dotácii pre Ukrajinu na toto obilie:

Vďačnosť po ukrajinsky: Kyjev zažaluje Slovensko, Poľsko a Maďarsko kvoli obiliu

A toto je moja skúsenosť s Ukrajinským sudcom na Europskom súde pre ľudské práva:

Žilinka, Dubovcová a správa EU o obmedzení právomocí generálneho prokurátora

A ako chudáci Ukrajinci museli pracovať na turistické vízum v Prahe v rokoch 2007 – 2008 som písala v tomto článku:

Český miliardář František Savov a jeho firmy

Zuzana Kovačič Hanzelová, nevyplakávajte v českom médiu, pretože ste seriózna nikdy nebola

03.10.2023

Nevím, co to je v poslední době za módu, dělat z novinářů nějaké nedotknutelné modly a elitu národa. Když budou psát hlouposti, o které jim nikdo nestojí a nebude o ně zájem, tak jednoduše se budou muset rekvalifikovat a mohou nastoupit třeba do Volkswagenu k pásu. Přesouvá se tam výroba Superbu a dalších, tak možná ještě chytnou dobré fleky. Je to jeden diskusný [...]

Český komik Felix Holzmann – génius je slabé slovo

01.10.2023

Politických debat teraz bude viac ako dosť, preto si dovolím dať odkaz na scénky s týmto humoristom. Tento humor je skutočne originálny a bol natočený ešte v čase, kedy bol svet „iný“ a ľudia sa nebáli hovoriť svoj názor nahlas. Podľa mňa by to dnes nikto ani nevymyslel, ani by to nemali odvahu uverejniť. Priznám sa, že som si tieto scénky vypočula už [...]

Zelenskyj miesto jednania o mieru založil zbrojarskú alianciu. . . .

30.09.2023

Dnes na novinky.cz vyšiel článok, že prezident Zelenskyj založil medzinárodnú alianciu zbrojárskeho priemyslu. Nemal by prezident Zelenskyj radšej jednať o mieri? Veď tam umierajú zbytočne ľudia…. Mne je jich neskutočne ľúto a skutočne si myslím, že je Najvyšší čas vyjednávať o mieri. Čím skor, tým lepšie. Ide o tento článok: [...]

Kevin McCarthy

Republikánski rebeli odvolali svojho šéfa Snemovne, prvýkrát v americkej histórii

03.10.2023 23:00

Republikán Kevin McCarthy prišiel o funkciu predsedu americkej Snemovne reprezentantov.

Taliansko, havária, autobus

Pri Benátkach sa zrútil autobus, zahynuli dve desiatky ľudí

03.10.2023 22:25

Najmenej 21 mŕtvych si v utorok vyžiadala nehoda autobusu neďaleko talianskych Benátok. Autobus sa zrútil z nadjazdu, uviedol starosta mesta podľa talianskych médií.

futbal, futbalová lopta, futbalová bránka, sieť, gól

Na Spiši zahynul 6-ročný chlapec, spadla na neho futbalová bránka

03.10.2023 22:11

Futbalová bránka privalila šesťročného chlapca v Iliašovciach, neprežil to. O nešťastí informovala televízia Markíza.

SR Košice UNLP nemocnica ilustračná snímka KEX

V košickej univerzitnej nemocnici zakázali návštevy pacientov

03.10.2023 21:52

Dôvodom je zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v Košiciach a okolí a tiež vyšší výskyt respiračných ochorení. Zákaz platí do odvolania.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 151
Celková čítanosť: 2486854x
Priemerná čítanosť článkov: 16469x

Autor blogu

Kategórie