Založ si blog

Zrušenie zákazu dovozu ukrajinského obilia považuje Budapešť za nehoráznosť

Za nehorázné, nepřijatelné a netransparentní označil maďarský ministr zemědělství István Nagy rozhodnutí Bruselu neprodloužit zákaz dovozu ukrajinských zemědělských produktů do pěti členských zemí Evropské unie sousedících s Ukrajinou. Uvedl to pro agenturu MTI.

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-zruseni-zakazu-dovozu-ukrajinskeho-obili-povazuje-budapest-za-nehoraznost-40444142#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

citujem z článku:

Podle maďarského ministra musí být zákaz dovozu obilí obnovený, a pokud ho chce kterákoliv země uvolnit nebo požádat o výjimku, mohla by tak učinit.

Nagy kritizoval, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nekonzultovala tuto otázku s vedením členských států EU, ale s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

„Vedoucí představitele Unie volí členské země, jim by se měli zodpovídat a měli by je podporovat. Místo toho jsou pro ně mnohem důležitější zájmy země, která ani není členem Unie,“ upozornil Nagy.
Budapešť se domnívá, že řešením vzniklé situace je přepravit velké množství ukrajinského obilí přes solidární koridory, nikoliv však na evropské trhy, ale do třetích zemí.

Ukrajina podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost proti Slovensku, Polsku a Maďarsku, a to kvůli jejich embargu na dovoz ukrajinského obilí. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo hospodářství na svém webu.

Kyjev tak reagoval na Bratislavu, Varšavu a Budapešť, které nejsou ochotny zrušit zákaz dovozu obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny.

„Je pro nás zásadně důležité dokázat, že jednotlivé členské státy nemohou zakázat dovoz ukrajinského zboží. Proto na ně podáváme žaloby,“ uvedla v oficiálním prohlášení místopředsedkyně ukrajinské vlády Julija Svyrydenková.

Vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes země Evropské unie výrazně posílil poté, co byly kvůli ruské invazi na Ukrajinu zablokované ukrajinské černomořské přístavy.
Obilí a další zemědělské produkty sice měly putovat zejména do rozvojových zemí mimo Evropu, některé státy EU, jako je právě Slovensko, Maďarsko a Polsko, si ale stěžovaly, že zůstávají i na jejich trzích, což představuje ohrožení pro místní zemědělce.

Koniec citácie článku.

Takže najprv na Ukrajine vezmu dotáciu na dovoz obilia do Afriky, potom to obilie nedovezú do hladujúcej Afriky, ale speňažia v štátoch Europy, čím likvidujú miestnych poľnohospodárov, lebo predávajú lacnejšie. O kvalite obilia teraz už mlčia. Nakoniec podajú žalobu na tie krajiny Europy, ktoré odmietli naďalej od nich kupovať obilie, na ktoré im 20 krajin dalo dotáciu, na nejakej chudobnej Afrike im nezáleží. A keď zistili, že štáty Europy neustúpia, tak sa Zelenskij dohodne priamo s EU predsedníčkou Europskej komisie Ursulou von der Leyenovou, bez súhlasu týchto štátov.

To žijeme v totalite? Je to len blbá sranda alebo si Zelenskij myslí, že može všetko? To v EU tie štáty nemajú žiadny hlas? Predsedníčka Europskej komisie rozhodne a všetci musia poslúchať?

Na túto tému som už písala predtým, v tom článku je odkaz i na článok o dotácii pre Ukrajinu na toto obilie:

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/09/18/vdacnost-po-ukrajinsky-ukrajina-zazaluje-slovensko-polsko-a-madarsko-kvoli-obiliu/

A toto je moja skúsenosť s Ukrajinským sudcom na Europskom súde pre ľudské práva:

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/09/15/zilinka-dubovcova-a-sprava-eu-o-obmedzeni-pravomoci-generalneho-prokuratora/

A ako chudáci Ukrajinci museli pracovať na turistické vízum v Prahe v rokoch 2007 – 2008 som písala v tomto článku:
https://popelka.blog.pravda.sk/2022/05/09/cesky-miliardar-frantisek-savov-a-jeho-firmy/

Generálny prokurátor Maroš Žilinka, úctu si musíte zaslúžiť

03.05.2024

Prokurátor Matúš Harkabus v posledných dňoch poskytol niekoľko rozhovorov o pomeroch a pracovnej atmosfére na Generálnej prokuratúre SR. Prikladám tu odkazy na dva rozhovory s ním. Vypočula som si ich oba, nemusím so všetkým súhlasiť….ale pochopila som z nich, že Maroš Žilinka sa správa neštandardne a ako neobmedzený vládca, ktorý má vo všetkom pravdu. Prokurátor [...]

Milan Lučanský bol čestný policajt alebo kryl niektoré kauzy?

02.05.2024

Mnohí si z Milana Lučanského urobili modlu čestného policajta. Ja si to nemyslím. V poslednom článku som uviedla odkazy na rozhovory s bývalým policajným viceprezidentom Jaroslavom Málikom. Hovoril v nich vo februári 2020 o zlej situácii v polícii. Hovoril tam o tom, ako niektoré kauzy nevyšetrovali, ale nedostali písomné príkazy že to nesmú, ale hľadali sa dovody, prečo [...]

Zuzana Čaputová, čo ste urobila dobré pre Slovensko ako prezidentka?

30.04.2024

Zuzana Čaputová v rozhovore s českými novinármi spomína, že neľutuje svojho vstupu do politiky, ani rozhodnutia neobhajovať prezidentský post. Vychádzala som z písaného textu k nižšie pripojenému článku: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-dobrovsky-sidlo-nevidim-svou-budoucnost-v-politice-rika-koncici-slovenska-prezidentka-250727 Moj komentár k tomu jej [...]

uss harder

Unikátny objav. Našli slávnu americkú ponorku USS Harder, je takmer nepoškodená

25.05.2024 21:54

Na palube bolo 79 námorníkov vrátane veliteľa Samuela Deeleyho, ktorý bol známy aj pod prezývkou "vrah torpédoborcov".

maldivy Nekton Mission 2022

Zodpovedné sú za 0,003 % emisií, doplácajú na bohatých. Pre stúpajúcu hladinu morí volajú Maldivy o pomoc

25.05.2024 21:17

Tamojšia vláda upozornila, že toto nízko položené súostrovie Indického oceánu je vylúčené z najštedrejších podporných opatrení.

india, požiar

Požiar zábavného centra v Indii pripravil o život 24 ľudí, zomrelo aj mnoho detí

25.05.2024 18:22, aktualizované: 20:39

Polícia zadržala majiteľa a manažéra centra. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

UN Sudan

Prokurátor, ktorý chce dostať izraelského premiéra za mreže, obhajoval zločinca, čo podporoval odsekávanie končatín

25.05.2024 18:00

Karim Khan, ktorý by rád videl Benjamina Netanjahua vo väzení, pôsobil ako advokát libérijského prezidenta prezývaného mäsiar z Monrovie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 199
Celková čítanosť: 2984340x
Priemerná čítanosť článkov: 14997x

Autor blogu

Kategórie