Založ si blog

Zrušenie zákazu dovozu ukrajinského obilia považuje Budapešť za nehoráznosť

Za nehorázné, nepřijatelné a netransparentní označil maďarský ministr zemědělství István Nagy rozhodnutí Bruselu neprodloužit zákaz dovozu ukrajinských zemědělských produktů do pěti členských zemí Evropské unie sousedících s Ukrajinou. Uvedl to pro agenturu MTI.

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-zruseni-zakazu-dovozu-ukrajinskeho-obili-povazuje-budapest-za-nehoraznost-40444142#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

citujem z článku:

Podle maďarského ministra musí být zákaz dovozu obilí obnovený, a pokud ho chce kterákoliv země uvolnit nebo požádat o výjimku, mohla by tak učinit.

Nagy kritizoval, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nekonzultovala tuto otázku s vedením členských států EU, ale s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

„Vedoucí představitele Unie volí členské země, jim by se měli zodpovídat a měli by je podporovat. Místo toho jsou pro ně mnohem důležitější zájmy země, která ani není členem Unie,“ upozornil Nagy.
Budapešť se domnívá, že řešením vzniklé situace je přepravit velké množství ukrajinského obilí přes solidární koridory, nikoliv však na evropské trhy, ale do třetích zemí.

Ukrajina podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost proti Slovensku, Polsku a Maďarsku, a to kvůli jejich embargu na dovoz ukrajinského obilí. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo hospodářství na svém webu.

Kyjev tak reagoval na Bratislavu, Varšavu a Budapešť, které nejsou ochotny zrušit zákaz dovozu obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny.

„Je pro nás zásadně důležité dokázat, že jednotlivé členské státy nemohou zakázat dovoz ukrajinského zboží. Proto na ně podáváme žaloby,“ uvedla v oficiálním prohlášení místopředsedkyně ukrajinské vlády Julija Svyrydenková.

Vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes země Evropské unie výrazně posílil poté, co byly kvůli ruské invazi na Ukrajinu zablokované ukrajinské černomořské přístavy.
Obilí a další zemědělské produkty sice měly putovat zejména do rozvojových zemí mimo Evropu, některé státy EU, jako je právě Slovensko, Maďarsko a Polsko, si ale stěžovaly, že zůstávají i na jejich trzích, což představuje ohrožení pro místní zemědělce.

Koniec citácie článku.

Takže najprv na Ukrajine vezmu dotáciu na dovoz obilia do Afriky, potom to obilie nedovezú do hladujúcej Afriky, ale speňažia v štátoch Europy, čím likvidujú miestnych poľnohospodárov, lebo predávajú lacnejšie. O kvalite obilia teraz už mlčia. Nakoniec podajú žalobu na tie krajiny Europy, ktoré odmietli naďalej od nich kupovať obilie, na ktoré im 20 krajin dalo dotáciu, na nejakej chudobnej Afrike im nezáleží. A keď zistili, že štáty Europy neustúpia, tak sa Zelenskij dohodne priamo s EU predsedníčkou Europskej komisie Ursulou von der Leyenovou, bez súhlasu týchto štátov.

To žijeme v totalite? Je to len blbá sranda alebo si Zelenskij myslí, že može všetko? To v EU tie štáty nemajú žiadny hlas? Predsedníčka Europskej komisie rozhodne a všetci musia poslúchať?

Na túto tému som už písala predtým, v tom článku je odkaz i na článok o dotácii pre Ukrajinu na toto obilie:

Vďačnosť po ukrajinsky: Kyjev zažaluje Slovensko, Poľsko a Maďarsko kvoli obiliu

A toto je moja skúsenosť s Ukrajinským sudcom na Europskom súde pre ľudské práva:

Žilinka, Dubovcová a správa EU o obmedzení právomocí generálneho prokurátora

A ako chudáci Ukrajinci museli pracovať na turistické vízum v Prahe v rokoch 2007 – 2008 som písala v tomto článku:

Český miliardář František Savov a jeho firmy

Téma Matovič, Fico a voľby ešte raz. . .

24.09.2023

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že keď budú na niektorého politika „kydať“, tak u niektorých voličov nezapracuje rozum, ale budú sa riadiť citmi. Povedia si, že on im pridal k dochodku, niečo dal „zadarmo“ a keby niečo vyviedol, tak by to už dávno vyšetrili. Tak ho budú voliť i napriek tomu, že na neho budú v médiach nadávať. Tak uvažovalo mnoho [...]

Igor Matovič a Róbert Fico, to by bola skvelá priama konfrontácia v živom prenose

23.09.2023

Ľudia si zaslúžia vidieť priamu konfrontáciu Igora Matoviča, Róberta Fica, Michala Šimečku, Petra Pelegríniho. Som veľmi sklamaná, že práve Róbert Fico sa bojí priamej konfrontácie v televízií s Igorom Matovičom. Reagujem na základe tohoto článku: [...]

Je politika skutočne taká, ako sa javí bežným občanom?

22.09.2023

Včera ma zarazilo, že CNN Prima News vysielala spolu s TV JOJ politickú debatu lídrov slovenských volieb. Televíziu nesledujem roky, ale nevšimla som si, žeby sa tak intenzívne Češi zaujímali o slovenskú politickú scénu ako teraz. Je divné, že tak veľmi im záleží na tom, kto vyhrá na Slovensku. Predtým im to bolo jedno, ani články o Slovensku a slovenskej politike [...]

draxler, pr, nepouzivat

Naozaj vám politické strany chcú dobre? Exminister v tom má jasno a voličom posiela rady

25.09.2023 00:00

O tom, ako politici lákajú voličov sme sa porozprávali s Jurajom Draxlerom, bývalým ministrom školstva a zároveň tvárou iniciatívy Voľte s rozumom.

británia polícia

Londýnski policajti sa po zabití mladíka húfne zriekajú strelných zbraní

24.09.2023 22:02

Ddôstojník, ktorý vlani smrteľne postrelil muža do hlavy, je označovaný len ako NX121.

niger

Francúzsko vyhovie pučistom a odíde z Nigeru: Po veľvyslancovi aj 1 500 vojakov

24.09.2023 21:38

V polovici septembra Macron povedal, že diplomat je v krajine držaný pučistami ako rukojemník.

ukrajina

Kremeľ do boja nasadil nové zbrane: Cenzúru internetu, zákaz vychádzania či sledovanie telefónov

24.09.2023 21:08

Cieľom je podľa výnosu zamedziť sabotážam a špionáži.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 143
Celková čítanosť: 2305317x
Priemerná čítanosť článkov: 16121x

Autor blogu

Kategórie