Založ si blog

Spomienka na dobu, kedy všetci „museli“ pracovať

Toto video som našla náhodou. Bolo odvysielané 9.9.1986 v relácii Aktuality Československej televízie Praha.

Vzpomínka na dobu, kdy VŠICHNI museli pracovat

Je hlavne pre mladších, ktorí v tom čase ešte nepracovali. Ja som v tom čase už pracovala, preto mi pripadá úsmevné čítať hlavne v českých diskusiách ako dochodci tvrdí, ako oni „dreli“ celý život.

Prosím vás, neklamte mladým. Robila som dispečera, technologa vo firme, ktorá mala v tom čase cca 800 zamestnancov. Bežne som chodila do výroby a videla som prístup a ochotu starších kolegov. Tí, ktorí skutočne robili nadpriemer a boli ochotní pomocť a spolupracovať s mladšími kolegami, tých bolo málo.

Veď i preto som v roku 1987 z tej firmy dala výpoveď. Pomáhal mi vtedy s ňou JUDr. Štefan Moyzes, ako to spomínam v nižšie priloženom článku. Nakoniec mi ponúkli iné miesto a behom ďalších 10 rokov som videla na vlastnej koži, ako tá staršia generácia „drela“. To pracovné tempo bolo pomalšie, ako je teraz v súkromných frmách. To, čo teraz v súkromnej firme robí jeden človek, predtým to robili dvaja.

V štátnej sfére som po skončení socializmu nepracovala, takže tam to porovnávať nemožem.

A o normách mi prosím vo výrobe nepište. I normy boli nastavené tak, aby sa dali stíhať. Ja mám ešte vynikajúce porovnanie, že som robila i kalkulácie (to znamená ceny) a neskor technologie. Takže možem porovnávať, ako sa počítali ceny a ako sa v skutočnosti robilo. Prečo? Lebo sa oficiálne nemohol za socializmu počítať do ceny zisk …. Ale to by bolo na celý ďalší článok.

Ale to video ma pobavilo a nedalo mi, aby som ho nedala do článku.

Predpokladám, že dochodci ma za neho rovno „ukrižujú“ a budú mi tvrdiť, ako oni „dreli“.

V tomto článku som spomínala svoju výpoveď v roku 1987 a ako mi s ňou pomáhal vyššie uvedený právnik. A ako som to musela vysvetľovať pred komisiou, prečo vobec chcem odísť. Pripomínam, že som mala maturitu a nemala som zmluvu s firmou, že musím tam odpracovať 3 roky, ako mali učni. My s maturitou sme nemali ani zmluvu, ani istú prácu, takže nás ani po maturite vziať nemuseli do práce. I tak mi dali dlhú výpovednú lehotu.
Dnes nemá nikto istú prácu v súkromných firmách, pracujúci to majú podstatne ťažšie.

Vašo Patejdl si vážil svojich fanúšikov. . . moja osobná spomienka

Zuzana Kovačič Hanzelová, nevyplakávajte v českom médiu, pretože ste seriózna nikdy nebola

03.10.2023

Nevím, co to je v poslední době za módu, dělat z novinářů nějaké nedotknutelné modly a elitu národa. Když budou psát hlouposti, o které jim nikdo nestojí a nebude o ně zájem, tak jednoduše se budou muset rekvalifikovat a mohou nastoupit třeba do Volkswagenu k pásu. Přesouvá se tam výroba Superbu a dalších, tak možná ještě chytnou dobré fleky. Je to jeden diskusný [...]

Český komik Felix Holzmann – génius je slabé slovo

01.10.2023

Politických debat teraz bude viac ako dosť, preto si dovolím dať odkaz na scénky s týmto humoristom. Tento humor je skutočne originálny a bol natočený ešte v čase, kedy bol svet „iný“ a ľudia sa nebáli hovoriť svoj názor nahlas. Podľa mňa by to dnes nikto ani nevymyslel, ani by to nemali odvahu uverejniť. Priznám sa, že som si tieto scénky vypočula už [...]

Zelenskyj miesto jednania o mieru založil zbrojarskú alianciu. . . .

30.09.2023

Dnes na novinky.cz vyšiel článok, že prezident Zelenskyj založil medzinárodnú alianciu zbrojárskeho priemyslu. Nemal by prezident Zelenskyj radšej jednať o mieri? Veď tam umierajú zbytočne ľudia…. Mne je jich neskutočne ľúto a skutočne si myslím, že je Najvyšší čas vyjednávať o mieri. Čím skor, tým lepšie. Ide o tento článok: [...]

Kevin McCarthy

Republikánski rebeli odvolali svojho šéfa Snemovne, prvýkrát v americkej histórii

03.10.2023 23:00

Republikán Kevin McCarthy prišiel o funkciu predsedu americkej Snemovne reprezentantov.

Taliansko, havária, autobus

Pri Benátkach sa zrútil autobus, zahynuli dve desiatky ľudí

03.10.2023 22:25

Najmenej 21 mŕtvych si v utorok vyžiadala nehoda autobusu neďaleko talianskych Benátok. Autobus sa zrútil z nadjazdu, uviedol starosta mesta podľa talianskych médií.

futbal, futbalová lopta, futbalová bránka, sieť, gól

Na Spiši zahynul 6-ročný chlapec, spadla na neho futbalová bránka

03.10.2023 22:11

Futbalová bránka privalila šesťročného chlapca v Iliašovciach, neprežil to. O nešťastí informovala televízia Markíza.

SR Košice UNLP nemocnica ilustračná snímka KEX

V košickej univerzitnej nemocnici zakázali návštevy pacientov

03.10.2023 21:52

Dôvodom je zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v Košiciach a okolí a tiež vyšší výskyt respiračných ochorení. Zákaz platí do odvolania.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 151
Celková čítanosť: 2486850x
Priemerná čítanosť článkov: 16469x

Autor blogu

Kategórie