Založ si blog

Spomienka na dobu, kedy všetci „museli“ pracovať

Toto video som našla náhodou. Bolo odvysielané 9.9.1986 v relácii Aktuality Československej televízie Praha.

Vzpomínka na dobu, kdy VŠICHNI museli pracovat

Je hlavne pre mladších, ktorí v tom čase ešte nepracovali. Ja som v tom čase už pracovala, preto mi pripadá úsmevné čítať hlavne v českých diskusiách ako dochodci tvrdí, ako oni „dreli“ celý život.

Prosím vás, neklamte mladým. Robila som dispečera, technologa vo firme, ktorá mala v tom čase cca 800 zamestnancov. Bežne som chodila do výroby a videla som prístup a ochotu starších kolegov. Tí, ktorí skutočne robili nadpriemer a boli ochotní pomocť a spolupracovať s mladšími kolegami, tých bolo málo.

Veď i preto som v roku 1987 z tej firmy dala výpoveď. Pomáhal mi vtedy s ňou JUDr. Štefan Moyzes, ako to spomínam v nižšie priloženom článku. Nakoniec mi ponúkli iné miesto a behom ďalších 10 rokov som videla na vlastnej koži, ako tá staršia generácia „drela“. To pracovné tempo bolo pomalšie, ako je teraz v súkromných frmách. To, čo teraz v súkromnej firme robí jeden človek, predtým to robili dvaja.

V štátnej sfére som po skončení socializmu nepracovala, takže tam to porovnávať nemožem.

A o normách mi prosím vo výrobe nepište. I normy boli nastavené tak, aby sa dali stíhať. Ja mám ešte vynikajúce porovnanie, že som robila i kalkulácie (to znamená ceny) a neskor technologie. Takže možem porovnávať, ako sa počítali ceny a ako sa v skutočnosti robilo. Prečo? Lebo sa oficiálne nemohol za socializmu počítať do ceny zisk …. Ale to by bolo na celý ďalší článok.

Ale to video ma pobavilo a nedalo mi, aby som ho nedala do článku.

Predpokladám, že dochodci ma za neho rovno „ukrižujú“ a budú mi tvrdiť, ako oni „dreli“.

V tomto článku som spomínala svoju výpoveď v roku 1987 a ako mi s ňou pomáhal vyššie uvedený právnik. A ako som to musela vysvetľovať pred komisiou, prečo vobec chcem odísť. Pripomínam, že som mala maturitu a nemala som zmluvu s firmou, že musím tam odpracovať 3 roky, ako mali učni. My s maturitou sme nemali ani zmluvu, ani istú prácu, takže nás ani po maturite vziať nemuseli do práce. I tak mi dali dlhú výpovednú lehotu.
Dnes nemá nikto istú prácu v súkromných firmách, pracujúci to majú podstatne ťažšie.

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/08/30/vaso-patejdl-si-vazil-svojich-fanusikov-moja-osobna-spomienka/

Sťažnosť prezidentke Europského súdu pre ľudské práva

02.07.2024

V januári som uverejnila dopis ukrajinskému sudcovi pre ľudské práva Mykola Gnatovskyy. Od decembra 2023 mi neodpísal na dva dopisy. V čom nedodržal pravidlá EU súdu pre ľudské práva som uviedla v dopise prezidentke tohoto súdu. https://popelka.blog.pravda.sk/2024/01/05/ukrajinsky-sudca-mykola-gnatovskyy-a-europsky-sud-pre-ludske-prava-preco-jedna-tak-ako-jedna/ Tento dopis [...]

Ministerka Martina Šimkovičová a anketa Slovenka roku 2024

18.06.2024

Vážená pani ministerka Šimkovičová, žiadam Vás, aby ste prešetrila, či v tomto prípade postupuje RTVS nestranne a bez cenzúry. Poslala som to organizátorke tejto ankety, ktorá vyslovene nadržuje v mediálnej oblasti RTVS. Iné nominantky tam ani nie sú. Predsa súkromná spoločnosť si nemože robiť reklamu cez RTVS keď priamo nadržuje len RTVS a ostatných zo súťaže [...]

Peter Pellegrini a dezoláti. . . . .

15.06.2024

Priznám sa, že keď som včera našla v diskusii na pravda.sk odkaz na tento starší článok, tak som si myslela, že to je žart. Lenže na Slovensku je všetko možné a žart to nebol. K tomu článku bolo aj video. A týmto chcem poďakovať diskutujúcemu, ktorý tento odkaz dal do diskusie k jednému článku. Nebol to blog, bol to článok. [...]

SR Hudba Pohoda festival druhý deň TNX

Pohodu zasiahla smršť. Vietor zvalil veľký stan, ošetrili viacero zranených. Festival napokon predčasne ukončili

12.07.2024 19:02, aktualizované: 13.07.2024 00:25

Na festivale v Trenčíne spadol počas intenzívnej búrky veľký stan, zasahovali tam všetky záchranné zložky.

Lučenec, kúpalisko

Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

12.07.2024 17:17

Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli vzorky odobraté v piatich prírodných vodných plochách.

nina polakova portret

Šimkovičovej sa nepáči, že Drlička odvolal šéfku baletu bez jej vedomia a žiada vysvetlenie

12.07.2024 16:03

Poláková ako jedna z mála v roku 2022, po odvolaní Mateja Drličku z postu generálneho riaditeľa, neodstúpila zo svojej funkcie.

Suchoj SuperJet 100

V Rusku spadlo dopravné lietadlo bez cestujúcich, trojčlenná posádka zahynula

12.07.2024 15:49, aktualizované: 16:20

V lietadle neboli pasažieri, stroj sa zrútil pri skúšobnom lete po oprave.