Založ si blog

Vašo Patejdl si vážil svojich fanúšikov. . . moja osobná spomienka

To píšem z vlastnej skúsenosti, pretože sme tlačili jeho plagát a ja som si dala podmienku, že chcem jeho fotografiu s podpisom. Poslal mi ju, aj s osobným venovaním.

Ale začnem od začiatku. Od roku 1986 som pracovala ako dispečerka merkantilu a periodickej tlače vo Východoslovenských tlačiarňach v Košiciach. V prvých mesiacoch roku 1987 za mnou osobne JUDr. Štefan Moyzes s tým, že potrebuje vytlačiť plagáty Vaša Patejdla. Pretože som bola jeho fanúšik, jeho hudbu a hudbu Elánu som fakt zbožňovala, tak som bola nadšená. Samozrejme, hneď na začiatku som to pánovi Moyzesovi povedala. Mala som obrovskú radosť. Patejdla som mala radšej ako Elán a bolo mi ľúto, že sa rozpadli.

JUDr. Štefan Moyzes bol synovcom skladateľa Alexandra Moyzesa a bol v tom čase podnikovým právnikom v Slovenských magnezitových závodoch v Košiciach. S Vašom Patejdlom spolupracoval a zabezpečoval pre neho aj tlač týchto plagátov, ktoré oficiálne objednával Slovkoncert. Chcel malú službičku naviac.

Pretože som nadšený fanúšik Vaša Patejdla, tak som pánovi Moyzesovi povedala, že skúsim zistiť u kolegov, či to možné je. Boli ochotní mu výjsť v ústrety. Mala som podmienku, že od Vaša Patejdla chcem jeho fotku s podpisom. V tom čase som bola fakt mladá, tesne po škole a sama som sa divila tej odvahe si o to požiadať. A neverila som, že mi to splní.

Lenže pán Moyzes mi skutočne tu podpísanú fotku od Patejdla doniesol. Bola to čiernobiela foto Elánu vo formáte A6, ako pohľadnica. A na zadnej strane mi osobne Vašo Patejdl dopísal venovanie, ktoré začínalo „Najmilšej dispečerke medzi tlačiarmi….“Bol to dlhší text na celú tu fotku a na konci bol jeho podpis. Takže vedel, komu tu fotku podpisuje.

Ano, v prvej chvíli som bola trochu sklamaná, že to nebola veľká farebná foto, ale keďže sme mu tlačili veľké plagáty, tak farebné fotky asi nemal. Podstatnejšie bolo i tak to venovanie na druhej strane fotky a že toto moje želanie pán Moyzes splnil. I když to asi nebolo jednoduché, keďže my (ja a pán Moyzes) sme boli v Košiciach a Vašo žil v Bratislave. Ano, koncertoval po celom Slovensku, ale v tom čase nemusel mať koncerty blízko Košíc.

Potešilo ma, že som im obom stála za to, že mi toto želanie splnili. Myslím si, že minimálne na pána Moyzesa som posobila ako pojašená pubertiačka, ale i tak mi pomohol i neskor.

Keďže mi povedal, že je právnik, tak som ho poprosila o radu, čo sa týka výpovede a v tom roku 1987 mi poradil, čo sa týka pracovného práva a napísal zadarmo výpoveď. V tom čase výpoveď z pracovného pomeru bola složitejšia, bolo potrebné uviesť dovod a zažila som aj komisiu, kde som musela uviesť osobne svoje dovody, prečo chcem odísť. Bolo to tak strašné, bol to výsluch a odchádzala som odtiaľ s plačom. Doslova som ušla, ani som nečakala na ďalšie otázky. Dovody mi vtedy neuznali, nepustili ma preč, dali mi výpoveď 7 mesiacov a nakoniec mi ponúkli po 1,5 mesiaci iné miesto. Uznali, že to, čo mi dali robiť, robiť nechcem, že to radšej odídem pracovať inde. Nakoniec som tam pracovala 10 rokov, na iných pozíciach.

Ale som vďačná JUDr. Štefanovi Moyzesovi, že mi vtedy napísal tú výpoveď, len som si pre ňu prišla na vrátnicu Slovenských magnezitových závodov. Nič za to nechcel, rovnako ako splnil moju žiadosť o podpísanú fotku Patejdla.

Keď umrel Vašo Patejdl a vyšla správa na novinkách, s titulkom Zemřel Vašo Patejdl…. V prvej chvíli mi napadlo: Čo je toto za blbý for? Bol to článok za diskusiou, tak som si neuvedomila, že toto je normálny článok.

Pretože sa mi už stalo, že som hľadala iné meno a keď som to napísala do vyhľadávača,tak medzi výbermi mi hned doplnilo „zemřela“….čo bol nesmysel. Preto som v prvej chvíli aj túto správu brala ako, že toto nemože byť pravda…že to je nezmysel, čo tam pridal vyhľadávač omylom.

Vašo Patejdl bol pre mňa stálica slovenskej hudby a hudba mojej mladosti. Zo všetkých slovenských spevákov som ho mala najradšej.
Viacero ľudí v diskusii písalo, že bol milý k svojím fanúšikom. Tvrdím to aj ja z vlastnej skúsenosti.

Nocadeň a Vašo Patejdl – Zvláštny smútok víťazov (Nocadeň v divadle)

Vaso Patejdl – Voda Čo Ma Drží Nad Vodou LIVE (Pretty Woman 2007)

Vašo Patejdl Live 2016 (Full koncert)

A kto by nevedel, kto je JUDr. Štefan Moyzes, tu je odkaz na jeden rozhovor s ním:

https://korzar.sme.sk/c/4664786/synovec-skladatela-alexandra-moyzesa-napisal-prvu-skladbu-beate-dubasovej.html

Doplnenie 31.8.2023:

Článok z 30.8.2023 a je tam vložené video, kde hrá na husle český huslista Pavel Šporcl na pohrebe Vaša Patejdla pieseň Voda čo má drží nad vodou

https://cnn.iprima.cz/videa/cnndomaci/dojemny-zacatek-obradu-sporcl-zahral-na-housle-voda-co-ma-drzi-nad-vodou

Zaujímavý a dosť úprimný rozhovor s bývalým členom Elánu Dušanom Farkašom:

https://domov.sme.sk/c/4251071/juraj-farkas-elan-mal-byt-disidentska-kapela-ci-co.html

Jeden z rozhovorov s Vašom Patejdlom:

Opustil jste Elán v době, kdy byl na vrcholu. Co vás k tomu přimělo?

Mezi námi nebyly neshody. Už jsem v životě udělal pár rozhodnutí, pro které nemám úplně logické zdůvodnění. Neřídím se většinovou myšlenkou, mám vždycky svou vlastní a dělám si věci po svém, jak to cítím. A já si najednou s Elánem uvědomil, že nejslavnější na celém světě, jak jsme na začátku chtěli, nebudeme, protože nás minulý režim nikam nepustí. A doma už jsme dosáhli všeho, čeho jsme mohli. Tak co dál?

Předpokládám, že tahle reálná skepse vám u zbytku kapely neprošla.

Navrhoval jsem, abychom přestali dělat koncerty a stáhli se do studia. Kluci s tím nesouhlasili a chtěli dál hrát. Já měl roční výpovědní lhůtu, a tak jsem k 1. 1. 1985 z Elánu odešel. Úplně v klidu. Na všem jsme přece byli předem domluveni. A Elán se rozpadl.

Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/hudba/vaso-patejdl-elan-rozhovor.A161025_175433_hudba_vha

Zuzana Kovačič Hanzelová, nevyplakávajte v českom médiu, pretože ste seriózna nikdy nebola

03.10.2023

Nevím, co to je v poslední době za módu, dělat z novinářů nějaké nedotknutelné modly a elitu národa. Když budou psát hlouposti, o které jim nikdo nestojí a nebude o ně zájem, tak jednoduše se budou muset rekvalifikovat a mohou nastoupit třeba do Volkswagenu k pásu. Přesouvá se tam výroba Superbu a dalších, tak možná ještě chytnou dobré fleky. Je to jeden diskusný [...]

Český komik Felix Holzmann – génius je slabé slovo

01.10.2023

Politických debat teraz bude viac ako dosť, preto si dovolím dať odkaz na scénky s týmto humoristom. Tento humor je skutočne originálny a bol natočený ešte v čase, kedy bol svet „iný“ a ľudia sa nebáli hovoriť svoj názor nahlas. Podľa mňa by to dnes nikto ani nevymyslel, ani by to nemali odvahu uverejniť. Priznám sa, že som si tieto scénky vypočula už [...]

Zelenskyj miesto jednania o mieru založil zbrojarskú alianciu. . . .

30.09.2023

Dnes na novinky.cz vyšiel článok, že prezident Zelenskyj založil medzinárodnú alianciu zbrojárskeho priemyslu. Nemal by prezident Zelenskyj radšej jednať o mieri? Veď tam umierajú zbytočne ľudia…. Mne je jich neskutočne ľúto a skutočne si myslím, že je Najvyšší čas vyjednávať o mieri. Čím skor, tým lepšie. Ide o tento článok: [...]

Kevin McCarthy

Republikánski rebeli odvolali svojho šéfa Snemovne, prvýkrát v americkej histórii

03.10.2023 23:00

Republikán Kevin McCarthy prišiel o funkciu predsedu americkej Snemovne reprezentantov.

Taliansko, havária, autobus

Pri Benátkach sa zrútil autobus, zahynuli dve desiatky ľudí

03.10.2023 22:25

Najmenej 21 mŕtvych si v utorok vyžiadala nehoda autobusu neďaleko talianskych Benátok. Autobus sa zrútil z nadjazdu, uviedol starosta mesta podľa talianskych médií.

futbal, futbalová lopta, futbalová bránka, sieť, gól

Na Spiši zahynul 6-ročný chlapec, spadla na neho futbalová bránka

03.10.2023 22:11

Futbalová bránka privalila šesťročného chlapca v Iliašovciach, neprežil to. O nešťastí informovala televízia Markíza.

SR Košice UNLP nemocnica ilustračná snímka KEX

V košickej univerzitnej nemocnici zakázali návštevy pacientov

03.10.2023 21:52

Dôvodom je zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v Košiciach a okolí a tiež vyšší výskyt respiračných ochorení. Zákaz platí do odvolania.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 151
Celková čítanosť: 2486874x
Priemerná čítanosť článkov: 16469x

Autor blogu

Kategórie