Je to článok z webu novinky.cz. Ale viac som si nápoj Coca-Cola všimla v jednom českom hospici, kde nám lekárka tvrdila, že pre umierajúcich sa im tento nápoj osvedčil.
Citujem z tohoto článku zo dňa 28.1.2025:
Evropská stáčírna firmy Coca-Cola v Belgii v pondělí oznámila stahování nápojů Cola, Fanta, Sprite a dalších z několika zemí v západní Evropě. Některé šarže totiž mají obsahovat vysoký obsah chlorečnanů. Plechovky a skleněné lahve obsahující zvýšené hladiny této látky byly od listopadu distribuovány v Belgii, Německu, Lucembursku, Nizozemsku, ve Velké Británii a Francii.
„Nemáme přesné číslo, ale je jasné, že jde o značné množství,“ uvedla firma. Česko podle zpráv mezi dotčenými zeměmi není.
Podle tiskové agentury AFP byly vyšší hladiny chlorečnanu objeveny během rutinního testování ve výrobním závodě společnosti v Gentu na severozápadě Belgie. Většina dotčených a neprodaných produktů byla stažena z regálů, zbytek společnost stahuje i z trhu.
Rappel de produit de Coca-Cola Europacific Partners Belgium
Produits : différentes boissons rafraîchissantes.
Nature du problème : teneur trop élevée en chlorate
Plus d’infos via : https://t.co/SlK4ne1ZQC pic.twitter.com/Zpp9SuQ9v0
— AFSCA (@AFSCA_Conso) January 27, 2025
Chlorečnany mohou vznikat při použití dezinfekčních prostředků na bázi chlóru při úpravě vody a zpracování potravin.
Vystavení vysokým hladinám chlorečnanů může způsobit zdravotní problémy včetně problémů se štítnou žlázou, zejména u dětí a kojenců.
Ve vědeckém stanovisku z roku 2015 Evropský úřad pro bezpečnost potravin uvedl, že dlouhodobá konzumace chlorečnanu představuje potenciální zdravotní riziko zejména pro děti s mírným nebo středně závažným nedostatkem jódu.
„Musíme si položit otázku, zda chceme nebo nechceme trávit chemikálie v nealkoholických nápojích, které se používají při výrobě ohňostrojů a dezinfekčních prostředků, ať už je to malé množství,“ řekla BBC odbornice na výživu Caron Grazette.
„Účinky chlorečnanu na člověka při nadměrném užívání zahrnují nevolnost, zvracení, průjem a omezení schopnosti krve absorbovat kyslík,“ dodala Grazette s odkazem na nedávný výzkum této chemikálie.
Společnost Coca-Cola Europacific Partners Belgie uvedla, že považuje kvalitu a bezpečnost svých výrobků za nejvyšší prioritu. „Omlouváme se spotřebitelům a našim obchodním partnerům,“ dodala.
Postižené výrobky měly výrobní kód od 328 GE do 338 GE. Spotřebitelé je mohou vrátit a získat zpět peníze.
Koniec citácie z článku.
Chápem, že v ČR a SR sa podľa článku tieto nápoje s tímto výrobným kodom nevyskytli. Len si skor dávam otázku, čo robí i malé množstvo tejto chemikálie v nealkoholických nápojoch? A či tomu nejde zabrániť…
Tieto údaje boli uverejnené aj v inom článku na kupi.cz:
https://www.kupi.cz/magazin/clanek/32850-coca-cola-v-evrope-stahuje-napoje
Tu je dokaz z toho českého hospicu, že skutočne pacientom dávali z kuchyne piť Coca-Colu, pretože sa im to vraj osvedčilo. Mladá lekárka nám tvrdila, že to normálne „fasujú“ do kuchyne, pretože sa im to osvedčilo. Ten hospic funguje dlhé roky.
Fotila som to ja, u konkrétneho pacienta a s jeho súhlasom. Videl, že ho fotím, poznala som ho dlhé roky. Bohužiaľ už umrel. Farebné foto mi nepustil systém na tento blog, pretože veľkosť obrázku je obmedzená. Tak som to upravila aspoň do čiernobielej a zmenšenej verzie.
Chápem, že každý si može konzumovať a piť, čo chce. Len potom nech si platí aj liečbu svojich chorob, bez zdravotných poisťovní. To by bolo spravodlivé.
A zdravý človek toho vydrží viac, ako človek v poslednom štádiu rakoviny. Kombinácia morfia, Coca-Coly a nezdravej stravy…to nie je zdravá kombinácia. To, som videla na vlastnej koži, keď sa chcel najesť sám (detskú výživu) a triasli sa mu ruky. Chcelo sa mi plakať od zúfalstva, lebo vyzeral tak strašne, ako keby ho pustili z koncentráku. Farebné foto mi zase nepustil systém, lebo bolo „veľké“, preto som to upravila čiernobielo a len malý výsek…..čo je škoda, lebo na nej by bolo viac vidno, aké mal fľakaté a tenké nohy.
To nie je na vystrašenie, ale na uvedomenie si, kam nezdravý životný štýl vedie: k dlhému a bolestnému umieraniu. Tak prečo podceňovať prevenciu a jesť a piť oveľa zdravšie?
Prečo som mu nepomohla? Snažila som sa a nielen ja. Nechcel, veril bezmedzne lekárom. A lekári mu tvrdili, že može jesť všetko. A piť takisto. Dokonca mi jedna ošetrovateľka v tom hospici tvrdila, že keby chcel pivo, tak mu ho máme doniesť.
To už nehovorím o tom, že osobne som raz videla iného pacienta fajčiť na balkone. Myslela som si, že je tam len návšteva. Dali sme sa do reči a povedal mi, že nie je návšteva, ale pacient.
Moj osobný dodatok:
Osobné skúsenosti s týmto nápojom mám: nemožem piť kávu, preto som Coca-Colu pila pred rokmi, keď som potrebovala v noci šiť. Na žalúdok to nebolo pre mňa dobré. Tak som s tým prestala.
Chápem, že krátkodobo telo znesie veľa. I nezdravé jedlo a nápoje. Ale dlhodobo podľa mňa nie. Niekdy sa to odrazí….ukáže na zdraví.
Už som na tému zdravia: jedla a nápojov uverejnila viac článkov.
V tom druhom videu v článku nižšie, kde hovorí pán Petr Václavek sa dozviete o tom, prečo sú takéto „potraviny“, ktoré nie sú zdravé. na trhu: lebo to nikto nikdy neriešil. Vždycky sa riešila iba cena.
https://popelka.blog.pravda.sk/2024/03/10/co-sa-v-mediach-nedozviete/
Ľuďom je jedno, čo konzumujú a v akej kombinácii, ale potom sa divia, že oni alebo ich príbuzní ochorejú.
https://popelka.blog.pravda.sk/2022/11/26/otvoreny-list-petrovi-visolajskemu/
A mnohí lekári donekonečna tvrdia pacientom, že na strave nezáleží:
Ale na strave záleží, v nižšie pripojenom dokumente v článku hovoria viacerí zahraniční lekári:
Celá debata | RSS tejto debaty