6.10.2024 tomu bude 9 rokov, kedy zomrel Vladimír Suchodolinský. Myslím si, že to bol čestný a pracovitý človek. Preto som si dovolila pripomenúť jeho prácu a význam pre Slovensko.
Tento rozhovor nižšie bol sice natočený pred 10 rokmi, ale stále je aktuálny. Na Slovensku sa nič nezmenilo k lepšiemu.
Je tam uvedených dosť podrobností na zamyslenie, ako to vlastne na Slovensku „funguje“. V tom rozhovore Vladimír Suchodolinský popisuje, ako vlastne prišiel na to, že sa vo Vojenskom spravodajstve „strácajú peniaze“….
Je to fakt dobrý rozhovor. Stojí za to si ho vypočuť.
2014.01.25 | Gorila a Tunelovanie Vojenskej spravodajskej služby
4 175 zhlédnutí 27. 1. 2014
Peter Holúbek, bývalý analytik SIS, autor prepisov Gorily
Tom Nicholson, novinár
Vladimir Suchodolinský, bývalý rozviedčik VSS, autor správy o tunelovaní VSS
Moderuje: Vanda Tuchyňová, predsedníčka OZ Proti korupcii
Korupcia a podvody nás zožierajú zaživa. Ročne oberajú krajinu o milióny eur. O tom všetkom vieme. Napriek tomu nám ostáva len o všetkom do nemoty diskutovať, lebo na viac nemáme. Na Slovensku niet sily, ktorá by dokázala drancovanie zastaviť. Politická a verejná moc nemá vôľu veci obnažiť.
Našu krajinu traumatizujú nedoriešené korupčné škandály. Najťažším kalibrom je „Gorila“. Téma, pre ktorú vyšli do ulíc tisíce ľudí, ale veci sa napriek tomu dopredu nepohli. Podobný osud stihlo tunelovanie Vojenskej spravodajskej služby. Kauza, ktorá rovnako nemá koncovku, nepozná zodpovedných a vyvedenú konzekvenciu.
Týždenník Týždeň i preto toto všetko vyhlásil ministra vnútra Róberta Kaliňáka za antiosobnosť roka 2013: www.tyzden.sk/casopis/2013/51/antiosobnosti-doma.html
Na diskusiu pozývame tri osobnosti, ktorým chceme opäť po čase vyjadriť podporu za ich odvahu v boji s nenažranou „chobotnicou“. Zopakujeme fakty jej obetí, pripomenieme Slovensku hriechy verejnej moci, kauzu Gorila a Tunelovanie Vojenskej spravodajskej služby.
Diskusia je súčasťou projektu OZ Proti korupcii „Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov“.
Tu je na pripomenutie ďalší rozhovor s Vladimírom Suchodolinským, uverejnený 20.7.2015. Vtedy už bol chorý.
https://www.tyzden.sk/nazory/25367/suchodolinsky/
Spis sa objavil aj tak, keď ho niekto poslal do denníka SME. Keď Suchodolinský videl, ako minister obrany Martin Glváč jeho zistenia spochybňuje, ešte pred začatím oficiálneho vyšetrovania sa sám prihlásil výboru pre kontrolu vojenského spravodajstva, aby pred ním vypovedal. Vyšetrovanie prípadu trvalo dva roky, kým ho polícia pod dozorom špeciálnej prokuratúry zastavila s tým, že skutok sa nestal.
Suchodolinský vyšetrovanie verejne spochybňoval a pýtal sa, či ide v prvom rade o zistenie pravdy v prípade tunelovania, alebo len o to, kto a ako správu zo služby vyniesol.
Vladimír Suchodolinský upozornil aj na to, že v tejto kauze nevypočuli svedkov…Tu je odkaz na článok:
https://www.teraz.sk/slovensko/suchodolinsky-v-kauze-vss-nevypoculi/136980-clanok.html
Tunelovanie sa v tejto kauze nakoniec nepotvrdilo. Ako to na Slovensku chodí dlhé roky: skutok sa nestal, keď sa nič vyšetriť nechce….
Citujem z článku:
Suchodolinský v správe o tunelovaní VSS písal o podozreniach z nezákonného nakladania s finančnými prostriedkami, hnuteľným aj nehnuteľným majetkom zo strany vedenia VSS.
Dokument opisoval prevody a predaje hlavne nehnuteľného majetku a okrem základnej správy obsahoval aj ďalšie dokumenty ako výpisy z katastra či príkazy šéfov služby ku každej z transakcií.
O čom je tajná správa:
Má 14 strán a dokumenty, ktoré sú k nej priložené, majú ďalších viac ako 120 listov
Píše sa v nej, že bývalé vedenie VSS ako skupina aj v spolupráci s vtedajším šéfom Vojenského obranného spravodajstva „manipulovali s finančnými prostriedkami a s majetkom VSS tak, že z toho mali osobný prospech oni, alebo aj tretie osoby“.
Škody, ktoré sú v nej opisované, podľa zostavovateľov správy mohli dosiahnuť niekoľko miliónov eur.
Transakcie sa týkajú prevodov bytov a domov na rôzne osoby a firmy. Podľa správy malo ísť o nevýhodné predaje. Jeden z domov dokonca skončil vo vlastníctve vtedajšieho námestníka riaditeľa. V dokumente sa píše aj o prevodoch a končí vykradnutým trezorom v budove VSS.
K správe sa vyjadril jej autor – niekdajší zástupca riaditeľa služby Vladimír Suchodolinský – a vypovedali k nej viacerí zamestnanci tajnej služby. Opakovane pre ňu rokoval výbor na kontrolu služby.
Juraj Šebo, riaditeľ VSS z čias, keď sa mali machinácie diať, sa stal po nástupe Martina Glváča vojenským pridelencom v Číne. Keď sa kauza prevalila, zo zahraničia ho stiahli a z armády neskôr odišiel.
Koniec citácie.
Niektorých ľudí si podľa mňa je potrebné pripomenúť, pretože ich práca mala zmysel pre Slovensko.
To bude určite tajné :-). I to, či im zvýšia... ...
Lenže väčšina ľudí sa vykresľuje navonok ako... ...
....ľudia sú už takí....pritom si málokto z... ...
...moja mama ma často častovala starými... ...
Celá debata | RSS tejto debaty