Sebapoznanie je najdoležitejšia vec na svete a napriek tomu sa na žiadnej škole neučí

25. decembra 2023, popelka, Nezaradené

Jan Muhlfeit je bývalý viceprezident Microsoftu a už v roku 2015 v jednej prednáške hovoril, že „Sebepoznání je nejdůležitější věc na světě, přesto se neučí na žádné škole“.
Ja by som pridala k tomu, že už na základných školách by som okrem sebepoznania zaviedla psychológiu, asertivitu, medziľudské vzťahy, tolerancia k iným názorom….

Mnohí mi možno budete oponovať, že to nikoho nezaujíma, ani Vás a nemalo by to zmysel.
Ja si to myslím už dávnejšie, že by to zmysel malo. Nielen podľa udalostí posledných mesiacov (šikana v Parchovanoch, smutné události v Prahe….)

Od pána Muhlfeita som počula za posledné roky viacero prednášok a v jednej hovoril aj o tom, že od doby Márie Terézie sa nezmenilo len „školství a hřbitov“.

Robil aj poradcu čo sa týka školstva a pýtali sa ho, či to malo zmysel. Povedal, že nie. V jednej ďalšej prednáške spomínal aj fínske školstvo ako príklad.

O tom nehovoril len on, ale aj Marián Jelínek v jednej prednáške. Pán Jelínek spomínal v jednom z posledných rozhovorov, že na jednej konkrétnej škole (patrí pod vplyv Kellnerovcov) sa už dohodli, že budú učiť predmet, ktorý sa zaoberá seberozvojom.

Tu je rozhovor, ktorý som spomínala v úvode článku:

Jan Mühlfeit: „Sebepoznání je nejdůležitější věc na světě, přesto se neučí na žádné škole“
137 558 zhlédnutí 29. 10. 2015

Jan Muhlfeit načerpal během svého působí v čele Microsoftu mnoho životních zkušeností, které dnes předává jakou kouč a mentor. V dalším rozhovoru pro InspireView odpovídá na vaše dotazy, které se týkají nejen leadershipu, klíčových faktorů úspěchu, důležitosti emočního pouta nebo riskování. Poslechněte si, jak je důležité mít radost z cesty.

Tu sú ďalšie rozhovory s pánom Muhlfeitom:

Jan Mühlfeit: Máš na víc, než si myslíš! [záznam webináře]

Jak se učit od těch nejlepších

Jan Mühlfeit – Odemkněte svůj potenciál

Jan Mühlfeit: České školy zabíjejí kreativitu, musíme znovu navázat na Komenského

Jan Mühlfeit – Pro Billa Gatese bych pracoval i za stravenky | LIDÉ Z PRAXE

Jan Mühlfeit – Z Harvardu do blázince a nazpátek (ÚMKP, NÚDZ 6.2.2017)

Na vlně šampionů s Janem Mühlfeitem a Davidem Svobodou

Tu je odkaz na rozhovory s Mariánom Jelínkom. O tom vyučovaní hovoril tuším v druhom rozhovore v poradí:

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/12/01/marian-jelinek-mentalny-kouc-viacerych-sportovcov-videa/

Väčšinou ma nepríjemne šokuje, akí sú väčšinou ľudia leniví a blbí (platí to aj pre ich príbuzných): zistia, že majú rakovinu a až vtedy sa zaujímajú o svoj život. A ešte chcú krátky recept, rýchlo, v skratke a zadarmo, hlavne bez bolestí. Už aj bolesť hlavy je pre nich neprijateľná. A sebavzdelávanie je pre mnohých neznámy pojem. Veď načo? Tak v tom prípade je pre nich vhodná len súkromná klinika, keď odmietajú sa vzdelávať samy.

Pritom nielen Marián Jelínek, ale aj Zoltán Demjan, ale i Pavel Moric upozorňujú na to, že skutočné sebepoznanie chce čas, tréning a nejde to hneď a hlavne bez práce: „tak mi to tedy řeknete, co mám dělat“. Takto to fungovať nebude. Schopnosti vám nikto lievikom do hlavy nenaleje bez Vašej práce na svojom sebapoznávaní. Nestačí len zmena stravy, životného štýlu, ale aj zmena myslenia. Je to nutnosť, bez toho to nejde.

Ešte upozorňujem na to, že nie so všetkým v týchto prednáškach súhlasím: od každého pána si vezmem to, čo si myslím, že sa hodí pre mňa, do mojho života.

Asi najviac mi dal práve Pavel Moric. Páči sa mi aj úprimnosť Mariána Jelínka, i keď nie so všetkým s ním súhlasím. Pán Muhlfeit má tiež v mnohom pravdu.

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/11/11/pavel-moric-stastie-nie-je-pre-kazdeho/

A skutočne dobrá je aj filozofka Anna Hogenová. Vyučuje mladých študentov a je tiež dosť úprimná. Je to sice filozofka, ale rady do bežného života má ako kvalitný psycholog. Je to len moj osobný názor.

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/09/16/filozofka-anna-hogenova-psycholog-pavel-rataj-zaujimave-rozhovory/

Pripomínať to budem i kvoli tomu, že si myslím, život len „na vonkajší efekt“ nemá zmysel a pozitívne myslenie všetko nezachráni. Často sa pri rakovine a problémoch zrúti. Je nutné sa vzdelávať aj v tejto oblasti a uvedomiť si, že tento svet a ľudia nie sú len dobrí.
Najviac na takúto „slniečkársku ideologiu“ doplácajú mladí ľudia, ktorých ničí skutočný svet, ktorý je plný zla, podrazov, intríg….